Prženje hrane na suncokretovom ili biljnom ulju štetnije je nego ako koristite maslac ili svinjsku mast, upozoravaju stručnjaci. Objašnjavaju da problem nastaje kod zagrijavanja jer se tada otpuštaju toksične hemikalije povezane s nastankom tumora.
Zbog toga preporučuju da se priprema hrane vrši na maslinovu ulju, kokosovom ulju pa čak i na 'ozloglašenoj' masti i maslacu, masnoćama životinjskog porijekla.
A godinama su nas savjetovali suprotno. Danas stručnjaci tvrde da se zagrijavanjem biljnih ulja otpuštaju aldehidi koji se povezuju s nastankom srčanih bolesti, demencije i tumora.
Naučni tim sa univerziteta Montfort u Leičesteru tvrdi da riba i krompirići koji se prže na biljnom ulju mogu sadržavati 100 do 200 puta više aldehida nego što je dozvoljeni dnevni unos prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije.
– Neki oblici neuroloških bolesti poput Alchajmerove povezani su s aldehidima i što duže konzumirate te toksine, bit će vam gore – kaže dr. Monsah Mansuri.
Dr. Elison Tedstoun, glavna nutricionistikinja Javnog zdravstva u Engleskoj kaže:
– Znamo da su trans masti štetne za zdravlje, no konzumacija u Ujedinjenom Kraljevstvu je već sad unutar dozvoljenih granica i u padu. Većina trans masti u prehrani dolazi iz prirodnih izvora poput mesa i mlijeka. Najveći problem je što ljudi dnevno konzumiraju previše kalorija i unose previše zasićenih masti i šećera što dovodi do debljanja i pretilosti koji pak povećavaju rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2 – kaže Tedstoune.
Nezavisne novine
Komentari