Austrijanci žele da se obustavi proces širenja EU
Beč

Skeptični

Austrijanci žele da se obustavi proces širenja EU

Austrijanci žele da se obustavi proces širenja EU, jer smatraju da najprije treba da se "produbi" Unija prije nego što može da se "širi", pokazuje danas objavljeno istraživanje Društva za evropsku politiku (OeGFE).

Čak 74 odsto Austrijanaca želi obustavu prijema novih članica EU.

Oni prije širenja žele da vide unutrašnje reforme EU, kao i poboljšanje saradnje zemalja čalnice.

Tako 81 odsto zahtijeva "produbljivanje" saradnje članica, a svega 18 procenata je mišljenja da je širenje važno.

"Aktuelna skeptičnost prema novom proširenju će se smanjiti tek kada EU pođe za rukom da sopstvenu kuću sredi i poboljša primjetno kvalitet života Evropljana", ocijenio je rezultate ispitivanja generalni sekretar OeGFE Paul Šmit.

On je ukazao na krizu u Grčkoj, kao i izbjegličku krizu, ističući da najprije treba da upravljanje krizama EU bude efikasnije i da se poboljša njena djelotvornost.

Što se zemalja kandidata tiče najviše protivljenja prijemu postoji kad je u pitanju Turska.

Samo 13 odsto Austrijanaca bi pozdravilo prijem Turske u EU, a 75 procenata to odbija.

Zatim slijedi Albanija čiji prijem u EU odbija čak 61 odsto, a Kosova 56 procenata, te Bosne i Hercegovine 44 odsto Austrijanaca.

Prijem Srbije u EU, i pored velikog broja Srba koji žive u Austriji, odbija 59 odsto Austrijanaca.

Prema OeGFE zanimljiv je podatak da 88 odsto glasača Slobodarske partije Austrije (FPO), čiji partijski vrh pokušava da bude glas srpske zajednice u Austriji, izjašnjava se protiv prijema Srbije u EU, što je jasno više nego glasači drugih stranaka.

Šmit ukazuje da bi sednjeročno širenje EU na svoje susjede na zapadnom Balkanu bilo u interesu Austrije.

Dok je privreda angažovana u zemljama tog regiona, kako je istakao, stanovništvo Austrije je skeptično.

Na pitanje da li bi članstvo Srbije i Makedonije olakšalo savladavanje izbjegličke krize 13 odsto je odgovorilo da bi to donijelo poboljšanje, a šest odsto pogoršanje, dok velika većina (66 odsto) ne očekuje nikakve promjene aktuelne situacije.

Tanjug

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.