Izbjegavajte vikanje u raspravama
Ilustracija

Bučne rasprave

Izbjegavajte vikanje u raspravama

Pogrešan izbor riječi, govor tijela ili ponašanje kada smo bijesni mogu učiniti da u očima onog sa kim se raspravljamo djelujemo nezrelo ili čak prijeteće, zbog čega često nismo shvaćeni na pravi način. I to se može popraviti bar do nekog stepena, ako sledite ovih nekoliko savjeta

Pogrešan izbor riječi, govor tijela ili ponašanje kada smo bijesni mogu učiniti da u očima onog sa kim se raspravljamo djelujemo nezrelo ili čak preteće, zbog čega često nismo shvaćeni na pravi način. I to se može popraviti bar do nekog stepena, ako sledite ovih nekoliko savjeta.

Da biste pozitivno riješili bilo kakav konflikt, važno je da budete potpuno mirni i hladne glave. Ovih nekoliko savjeta će vam pomoći da imate bolju kontrolu nad konfliktnom situacijom:

Ako se osećate previše uzrujano, pokušajte da se sklonite od cele situacije dok ne budete sigurni da ćete racionalno moći da procenite šta vam govori druga strana. Čak i ako vam sve što sagovornik kaže zvuči suludo, slušajte ga pažljivo i pokažite poštovanje.

Ako počnete s vređanjem i povišenim tonom, budite sigurni da ćete tako dugoročno narušiti odnos i djelovaćete vrlo nezrelo. Morate paziti i na govor tijela tokom nesuglasice - ne kolutajte očima ili ne držite ruke prekrštene na grudima, jer tako ostavljate utisak da ne slušate šta vam se govori.

Ako stojite preblizu, to može biti protumačeno kao znak pretnje koji je svakako dobro izbjeći. Odmaknite se korak unazad, dajte sagovorniku prostor i što iskrenije recite kako vidite stvari - recite kako ste vi protumačili spornu situaciju, kažite kako se osjećate i pazite da sve ispričate bez optužbi.

Ako sagovornik izgubi živce, smirite situaciju tako što ćete mu reći: "Vidim da si ljut i govoriš stvari koje ne misliš. Razgovaraćemo kad se smiriš". A ako tokom rasprave uvidite da ste vi pogriješili, odmah se izvinite.

 

(Izvor:smedia.rs)