POGLED na ruke, odnosno na dlanove i prste, može da pokaže mnogo toga o zdravstvenom stanju. Tragovi na rukama otkrivaju i hormonalne promjene, poremećene funkcije štitne žlijezde i druge skrivene bolesti, tvrdi endokrinolog dr Kenet Blanšard iz Istraživačkog centra u Masačusetsu.
Crveni dlanovi obično su posledica fizičkog rada. Ali ako crvenilo ostaje duže prisutno, onda to može biti znak bolesti jetre, kao što je ciroza ili masna jetra. Izuzetak predstavljaju crveni dlanovi kod trudnica, koji su normalna pojava, jer nastaju zbog povećanog protoka krvi.
Kada je riječ o bolesnoj jetri, crvenilo nastaje zbog toga što ona više nije u stanju normalno da eliminiše toksine iz organizma. Zbog takvog njenog ponašanja dolazi do stvaranja viška hormona koji uzrokuju širenje krvnih sudova na rukama i nogama. Ukoliko su, osim crvenila, prisutni i drugi simptomi kao što je oticanje nogu i trbuha, izražene vene na stomaku, umor, trebalo bi posjetiti ljekara.
Otečeni prsti su normalna pojava poslije dužeg sjedenja u avionu ili autobusu. Uobičajeno je da budu otečeni i zbog vrućine, menstrualnog ciklusa ili prevelikog unosa soli. Ali, ako prsti ostaju debeli i kruti i posle više dana, uprkos unošenja velikih količina vode i smanjivanja unosa soli, onda može da se radi o hipotireozi, odnosno o smanjenoj aktivnosti štitne žlijezde.
Kada se ovako nešto dešava to je znak da štitna žlijezda proizvodi manje važnih hormona za regulaciju metabolizma. Kada se metabolizam uspori dolazi do debljanja i nakupljanja vode. Na probleme ukazuje višak vode u prstima. Da ne bi ostali u nedoumici najbolje je uraditi rutinske testove štitne žlijezde.
Debeli i zaobljeni vrhovi prstiju mogu da budu znak bolesti pluća ili srca. To se dešava ukoliko je krvotok srca ili pluća oslabljen, zbog čega nivo kiseonika u krvi pada.
Ako je uz ovu pojavu prisutno i otežano disanje ili hronični kašalj, ne treba čekati, već odmah zatražiti pomoć ljekara. Ova pojava javlja se i kod bolesti aortnog zalistka, što predstavlja razlog više za odlazak ljekaru.
Blijedi nokti uglavnom su znak anemije, za koju je odgovoran manjak gvožđa. Ako se blagovremeno ne reaguje, nedostatak gvožđa može dovesti i do udubljivanja noktiju. Nedostatak gvožđa može dovesti i do umora, a u težim slučajevima i do srčanih problema. Da bi se ova situacija izbjegla, od hrane trba unositi crveno meso, spanać i drugo tamnozeleno povrće, kao i orašaste plodove. Istovremeno, treba unositi i vitamin C jer on pomaže u apsorpciji gvožđa.
(Izvor:novosti.rs)