Zapravo, čak i vještački osmjeh i smijeh na silu smanjuje stres i čini nas srećnijim..
Naučnice iz oblasti psihologije Tara Kraft i Sara Presmen sprovele su studiju kako bi pokazale istinitost ove tvrdnje. U studiji je učestvovalo 169 osoba podijeljenih u dvije grupe, a svi su morali da stave štapiće u usta kojima će "izazvati" vještački osmjeh. Prva grupa je imala "neutralni", standardni poluosmijeh, a druga široki, "osmjeh od uva do uva". Samo jednoj grupi ispitanika iz obje grupe rečeno je sa se smiju.
Od učesnika studije zatim je zatraženo da obave određene aktivnosti, a za to vrijeme su autori studije mjerili njihov puls, kao i nivo stresa.
Rezultati su pokazali da su osobe kojima je rečeno da se smiju imale niži puls i niži nivo stresa obavljajući određene zadatke, što se posebno odnosilo na grupu sa širokim osmjehom. Čak i oni koji su imali blagi osmjeh bili su manje pod stresom i lakše obavljali zadatke od onih kojima nije rečeno da se smiju.
"Sljedeći put kada se zaglavite u saobraćaju ili preživljavate bilo kakav oblik stresa, pokušajte da se nasmijete. Ne samo da će ovaj trik prevariti vaš mozak, nego ćete zapravo pomoći i zdravlju vašeg srca", kaže Sara Presmen.
Još jedna studija koju su vodili kozmetički dermatolog Erik Finci i Norman Rozental, profesor psihijatrije sa medicinskog fakulteta u Džordžtaunu, koji je istraživalo vezu između smijeha i depresije, ispitao je 74 osobe sa dijagnozom depresije.
Pola ispitanika je dobilo injekcije botoksa u području između obrva, kako bi se spriječilo mrštenje, a pola njih pak placebo injekciju koja nije uticala na mišiće lica.
Šest nedjelja nakon dobijene injekcije, 52 odsto osoba koje su primile placebo injekciju pokazalo je manje simptoma depresije, što pokazuje da osmjeh na licu zaista pomaže u borbi sa depresijom.
Ali kako ovo zapravo funkcioniše? Izgleda da smijeh, bio autentičan ili ne, može da prevari naš mozak da misli o pozitivnim stvarima i podstakne ga na lučenje hormona sreće.
Izvor: Klix.ba
Komentari