Nakon dvonedeljnih pregovora, sporazum je odobrilo gotovo 200 zemalja. Sporazuma o klimi predviđa da do kraja vijeka bude ograničen rast globalnih prosiječnih temperatura na ispod dva stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijski period.
"Sporazum o klimi je usvojen. To je mali korak koji može da učini velike stvari", izjavio je domaćin skupa, šef francuske diplomatije Loran Fabijus.
Postignut je dogovor da se sve zemlje obavežu na smanjenje emisije ugljenika. Sporazum je djelimično pravno obavezujući, a delimično je na dobrovoljnoj bazi.
U sporozamu se navodi da je opasnost koje donose klimatske promjene mnogo veći nego što je ranije bilo poznato i prihvaćeno uz obećanje da će se raditi na obuzdavanju emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte.
Prethodno je francuski predsjednik Fransoa Oland pozvao ministre zemalja učesnica Međunarodne konferencije o klimi da preduzmu "odlučujući" korak i usvoje "istorijski pakt" o ograničavanju globalnog zagrijavanja.
"Morate da preduzmete konačan, odlučujući korak koji nam omogućava da dostignemo cilj", poručio je Oland ministrima i delegatima, kojima je prethodno francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus podnio nacrt globalnog sporazuma.
U dokumentu, posebno je izbalansirano jedno od najosteljivijih pitanja - o transparentnosti u poštovanju zacrtanih klimatskih standarda, što je godinama bila sporna tačka između Sjedinjenih Država i Kine, koje zajedno emituju 40 odsto štetnih gasova na planeti.
Dok se Vašington zalaže za jedinstveni sistem kontrole i inspekcije emisije štetnih gasova za sve zemlje - Kina, u kojoj je ritam klimatskog zagrijavanje brži od svjetskog prosijeka - smatra da za zemlje u razvoju ne treba da postoje ista ograničenja u emisiji gasova, kao za razvijene zemlje.
B92
Komentari