Prema studiji američkog Univeziteta Carnegie Mellon (CMU), objavljenom u žurnalu "Environment Systems and Decisions", konzumiranje voća, povrća, mliječnih proizvoda i morskih plodova je štetnije za okolinu jer je za tu hranu potrebno relativno visoko korištenje resursa i ispuštanje stakleničkih plinova po kaloriji.
Istraživači su na ovaj način analizirali uticaj kalorija raznih vrsta prehrambenih proizvoda na energetske troškove, trošenje vode i raznih emisija, a studija je napravljena zbog sve učestalijih osuda na račun onih koji jedu meso i njihovog uticaja na klimatske promjene i okoliš.
"Jesti salatu uzgojenu u staklenicima je tri puta gore nego jesti slaninu. Mnogo povrća zahtijeva više resursa po kaloriji nego što bi pomislili. Patlidžan, celer i krastavci izgledaju posebno loše u usporedbi sa svinjetinom ili piletinom", tvrdi Paul Fischbeck, profesor sa CMU-a.
Naučnici tvrde da ne treba jesti meso u velikim količinama, ali je cilj bio ukazati na podatak da i vještački uzgojena "zdrava" hrana takođe šteti životnoj sredini i utiče na klimatske promjene.
Odnos između ishrane i okoline je složen, tvrde istraživači pomenute studije kojim su htjeli dokazati da ono što je zdravo za nas, nije uvijek najbolje za okoliš, a bit je javnosti ukazati na to.
Komentari