Glavni grad Argentine i jedan od najljepših gradova Južne Amerike, sa svojim širokim avenijama, predivnom arhitekturom i kafićima duž kaldrmisanih uličica djeluje sofisticirano.
Grad koji ima dušu.
Buenos Ajres su gradili francuski, španski i italijanski emigranti i važi za evropski više nego južnoamerički grad. Nastao je 1570. i nazvan je po zaštitniku mornara „dobar vjetar“, na španskom ‘buen ajre“.
Burna prošlost ovoga grada čudno je uticala na psihu njegovih stanovnika. Prema službenim anketama, nijedan grad na svijetu, proporcionalno broju stanovnika, nema toliko posjeta plastičnim hirurzima i psihoterapeutima kao ovaj.
Obilazak Buenos Ajresa najbolje je započeti od samog gradskog središta, koje će svakog turistu iznenaditi svojim evropskim građevinama iz 19. vijeka umjesto očekivanih u latinoameričkom stilu. Najživahnije je u pješačkoj zoni Avenija Florida, gdje ćete primjetiti veliki broj uličnih zabavljača, prodavaca jeftinog nakita i turista.
Kasa rosada
Jedan od najpoznatijih balkona na svijetu, izvan argentinske Predsedničke palate, jeste Kasa rosada. Roze zgrada bila je scena mnogih političkih dešavanja, naročito u toku vladavine i režima čuvenih i tragičnih istorijskih figura Huana i Evite Peron. Danas je u zgradi smješten muzej, u kom se nalaze neki predsjednički umjetnički predmeti.
U katedrali Metropoliten smještena je grobnica generala Hosea de San Martina, heroja koji je oslobodio Argentinu od Španije. Ona je periodično obnavljana i renovirana od stijene i kamena iz 16. veka, a njena unutrašnjost obogaćena je pozlaćenim stubovima, tavanicom sa venecijanskim mozaikom, kao i srebrnim oltarom.
Groblje Rekoleta
Jednu od neuobičajenih turističkih atrakcija, groblje Rekoleta, treba posjetiti da bi se vidjela njegova nevjerovatna izložba spomenika i grobnica argentinskih slavnih i bogatih.
Jedna od najskromnijih, ali i najposjećenijih jeste grobnica Eve Peron. Svakoga dana stotine posjetilaca dođe da ostavi cvijeće na vratima mauzoleja porodice Duarte, gdje je ona sahranjena.
Teatro Kolon
Pozorište Kolon otvoreno je još 1908. godine i drugi je po veličini teatar na južnoj polulopti, odmah posle Opere u Sidneju. Dizajnirao ga je italijanski arhitekta Frančesko Tamburini, a građen je u italijanskom renesansnom stilu. Kapacitet mu je 2.500 mesta.
Trg Dorego
Plaza Dorego nalazi se u San Telmu, rodnom gradu tanga. Maleni trg okružen elegantnim kućama ispunjen je starim antikvarnicama i barovima, čiji se stolovi prostiru čitavom širinom i dužinom ulice.
Argentina nije zaboravila Evitu
Siromašna djevojka iz Los Toldosa, rođena 1920, silno je željela da uspije u životu i pobegne iz bede u kojoj je odrasla. U želji da nešto učini za svoj narod, koji je tada zahvatio strahovit potres, javila se generalu Huanu Peronu, tada ministru rada i socijalne pomoći. Postala mu je nezamjenljiva saradnica, a uskoro i žena. Venčali su se kada je Evita digla na noge cijelu siromašnu Argentinu da bi svog dragog generala izvukla iz izgnanstva.
Uskoro je Peron postao predsjednik, a ona prva dama, koja je svakog dana primala siromašne i pomagala im na sve moguće načine. Ona, koja je odrasla u bijedi i koja nikada nije zaboravila kako žive mali ljudi, bila im je spas i uzor. Kad bi im se obraćala sa balkona predsjedničke palate, svi su joj frenetično aplaudirali.
Umrla je u 33. godini od leukemije
La Boka
La Boka („rupa“) najživopisnije je naselje u Buenos Ajresu, dom fudbalske legende Dijega Maradone i tanga. Raznolike svijetlo obojene niske kućice čine drvenu i metalnu liniju ulica, uključujući i poznatu glavnu ulicu Kaminito, siromašnu oblast punu umjetnika, slikara, uličnih izvođača, kantina, kao i tango šoua na otvorenom, zbog čega je ovo mjesto krcato turistima, koji dolaze da osjete veselu atmosferu.