Ove zime u Stokholmu temperatura je tokom dana prosječno bila minus pet stepeni Celzijusa, ali i uprkos tome veoma čest slučaj bio je da bebe spavaju u kolicima ispred kuće.
Šetnjom kroz zavijani grad mogli ste da vidite kolica poređana ispred kafića dok roditelji sjede unutra i pijuckaju kafu. A ako ste sa bebom u posjeti kod prijatelja, za njenu popodnevnu dremku vjerovatno bi vam ponudili terasu ili baštu umjesto spavaće sobe.
"Za djecu je dobro da budu na svježem vazduhu što ranije u djetinjstvu", kaže Liza Mardon, majka troje djece iz Stokholma.
Spavanje ispred vrtića
Većina jaslica u Švedskoj takođe praktikuje spavanje na svježem vazduhu sve do treće godine života. Za vrijeme popodnevne dremke ispred jaslica možete vidjeti čitave redove kolica sa pospanim bebama. Iza ove prakse stoji popularno ubjeđenje da boravak na svježem vazduhu čini djecu otpornijom na viruse i prehlade a da boravak sa tridesetoro druge djece u zatvorenom prostoru vrtića nije zdrav i povećava mogućnost zaraze. "Kada se temperatura spusti na minus petnaest stepeni uvijek prekrijemo kolica ćebetom. Posebno kada vladaju razni virusi... djeca budu zdravija".
Njena djeca spavaju napolju od samog rođenja. Najmlađi sin, Alfred, ima dvije godine i svaki dan spava napolju oko sat ipo vremena. Kada je bio mlađi, napolju je spavao dva puta dnevno.
Ovo nije samo skorašnja moda. Lisina majka, Gunila, koja ima 61 godinu, kaže da je ovo isto radila kada je Lisa bila beba. "Veoma je važno za djecu da budu na svježem vazduhu", kaže Gunila.
Jedna anketa u Finskoj pokazala je da većina roditelja vjeruje da njihova djeca spavaju duže i bolje kada su napolju, što govori o tome da je ova praksa popularna u svim nordijskim zemljama.
Pedijatri upozoravaju da, iako spavanje na minus pet stepeni ne škodi zdravlju djeteta, veoma je važno obući ih i pokriti tako da im bude dovoljno toplo. Ovo potvrđuje i švedska izreka: "Ne postoji hladno vrijeme, već samo nedovoljno topla odjeća".
Prevela: Milica Đurić
Komentari