Pušenje i porođajna težina
Kada pušite, puši i vaše nerođeno dijete. U prosjeku, djeca žena koje puše teže manje kod rođenja od beba čije su majke nepušačice. To ne začuđuje, budući da nikotin iz cigarete uzrokuje da bebina krv ima manje kiseonika koji je potreban za zdrav rast. Iako beba brzo dobije nazad izgubljenu težinu, do dobi od 7 godina djeca majki koje su pušile u toku trudnoće će češće nego druga djeca biti niža i sporija u čitanju nego djeca majki koje nisu pušile.
Pušenje i smrtnost dojenčadi
Statistike pokazuju da je smrtnost novorođenčadi pri porođaju i broj pobačaja 50 posto veći kod majki koje puše. Djeca majki koje puše takođe imaju 2 ½ puta veću vjerovatnoću da će umrijeti od sindroma iznenadne dojenačke smrti ili smrti u koljevci. Dobra vijest je da, ako prestanete pušiti u četvrtom mjesecu trudnoće, možete značajno smanjiti rizik od tih opasnosti.
Pušenje i zdravlje
Roditeljstvo je zahtjevan posao. Ljudi koji puše češće su bolesni i imaju ozbiljnije zdravstvene probleme nego nepušači. Prestanite pušiti sada kako bi bili u mogućnosti voditi brigu o svojoj djeci.
Pušenje i zdravlje porodice
Sada je poznato da pasivno pušenje u velikoj mjeri utiče na nepušače. To posebno važi za djecu koja su posebno osjetljiva na probleme uzrokovane pasivnim pušenjem. Kada prestanete pušiti djeca će imati manje problema s prehladama, bronhitisom, upalama pluća, infekcijama uha, astmom i alergijama, posebno u toku one važne prve tri godine.
Prednosti odvikavanja
Nerođeno dijete će imati velike koristi od prestanka pušenja. To važi i za očeve i za majke. S vremenom, vi i vaša djeca ćete biti jednako zdravi kao i nepušači.
Centar zdravlja
Komentari