"Evropa mora da pomaže ljudima koji bježe od rata i progona ali ne može to da radi po cijenu toga da ugrozi sebe", kazao je Sobotka u debati u Poslaničkom domu češkog parlamenta.
On se kategorično suprotstavio tezi predsjednika Češke Miloša Zemana koju su spremno preuzeli ekstremisti i radikalni nacionalisti da nije u pitanju izbjeglički talas već - organizovana invazija islamista na Evropu.
"Izbjeglice nijesu organizovana armija. Ne možemo automatski da ih poistovjećujemo sa teroristima zato što često bježe upravo od islamskih terorista”, rekao je danas Sobotka.
Češki premijer odbio je zahtjeve da Češka pošalje vojnike na granice da je čuvaju oružjem ili da bi mogla, kao što su to učinile neke druge evropske zemlje, da digne na svojim granicama ogradu ili da čak zbog izbjeglica izađe iz EU.
On je uoči debate izjavio da bi EU morala da pripremi Plan B ukoliko zaštita grčkih granica propadne i da pripremi blagovremeno infrastrukturu za rezervnu spoljašnju granicu u Makedoniji i Bugarskoj koja bi kao kopnena mogla efikasnije da se zaštiti nego razuđena obala u Grčkoj.
Istu ideju predložio je juče i šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.
"EU sada plaća ceh za to što se četiri godine nije rješavao rat u Siriji", rekao je Sobotka i ocijenio da će se, dok se ne riješi kriza u Siriji i ne bude poražena Islamska država, priliv izbjeglica sa Bliskog istoka u Evropu nastaviti.
Češka je prošle godine odobrila azil 71 izbjeglici, 385 je dobilo privremeno utočište a u pritvoru u izbjegličkim logorima, dok se ne riješi šta će biti sa njima, trenutno je 98 stranaca, najviše iz Iraka, Avganistana i Ukrajine.
Kroz te logore prošlo je prošle godine 3.315 imigranata, najviše u avgustu i septembru.
Komentari