Ovo će vam se dogoditi poslije porođaja
Ilustracija

Ovo će vam se dogoditi poslije porođaja

Čestitamo! Stekli ste jedno od najznačajnijih životnih iskustava. Ukoliko je ovo vaše prvo dijete, život će vam se preokrenuti naglavačke!

Važno je da date sebi malo vremena za prilagođavanje. Dobićete novu osobu u svom životu, nove uloge za vas i vašeg partnera, kao i promjene na vašem tijelu na koje se treba navići. 

• Fizičke promjene
• Emotivne promjene  

Vaginalne izlučevine 

Nekoliko nedjelja nakon porođaja ćete imati vaginalne izlučevine. Te izlučevine su kombinacija materične obloge i krvi i zovu se „lochia“. Čest je slučaj da ova lučenja počinju i prestaju naizmjenično, a u prvo vrjeme mogu sadržati i krvne ugurške. Izlučevine će vremenom opadati i postajati blijedo roze i naposljetku bijele. Preporučuje se da koristite uloške prije nego tampone. Ukoliko imate jarko crveno, obilno krvarenje, za koje vam je potrebno više od jednog uloška po satu ili ukoliko primjećujete krupne krvne ugruške, obratite se što prije ljekaru. 

Dojenje 

Vaše dojke će se ispuniti mlijekom u periodu od 48 do 72 sata po porođaju. Grudi vam mogu postati čvršće i osjetljivije. Ukoliko dojite dobro je dojiti što češće da bi se izbjegla iritacija grudi. Ukoliko ne dojite poželjno je da nosite udoban grudnjak kako bi se umanjila iritacija grudi. Stavljajte ledene obloge da umanjite oticanje. Razmotrite i uzimanje blagih analgetika. Prilikom tuširanja pokušajte da izbjegavate direktan mlaz tople vode na grudima. 

Perineum 

Održavanje higijene vašeg perineuma (tkiva između vagine i rektuma) će ubrzati zarastanje. Perite ruke pred promjenu uloška. Uvijek se brišite od naprijed ka pozadi. Kupajte se svakodnevno sapunom i vodom. Zamijenite uložak svaki put kada koristite toalet. Ukoliko ste bili podvrgnuti epiziotomiji, šavovi kojima je rez ušiven će izblijedeti nakon dvije nedjelje. Koristite hladne obloge u svrhe olakšavanja nelagodnosti. Možete koristiti i klupu za kupanje u sjedećem položaju, gdje naizmjenično korišćenje tople i hladne vode može biti prijatno. Ponovićemo, važno je da je ova oblast čista i suva. 

Zatvor 

Izbjegavajte zatvor tako što ćete u svojoj ishrani pojačati unos voća, povrća, i žitarica. Unosite velike količine tečnosti i razmotrite sa svojim ljekarom uzimanje nekog omekšivača stolice, da bi se izbjegli stomačni grčevi i napinjanje koje bi moglo da izazove pritisak na šavove. 

Hemoroidi 

Mnoge žene dobiju hemoroide tokom trudnoće. Izbjegavajte zatvor uzimajući dosta tečnosti, voća i povrća. Koristite i hladne obloge sa rastvorom hamamelisa, može olakšati bol koji uzrokuju hemoroidi. 

Post porođajni bolovi 

Kada se materica vrati na svoju pređašnju veličinu, možete primijetiti grčeve koji se zovu „post porođajni bolovi“. Odmah nakon porođaja, u bolnici, babice primjenjuju temeljnu masažu materice da bi se pomogla njena kontrakcija. Ovakvo održavanje materice stegnute takođe pomaže u prevenciji obilnog vaginalnog krvarenja. Grčevi su nekad bolniji kod žena koje su i ranije bile trudne, budući da se materica nakon ponovljenog vraća na prvobitnu veličinu. 

Manjak energije 

Sve majke osjećaju iznurenost u ranom periodu opravka. Ovaj osjećaj umora može da traje nedjeljama pa čak i mjesecima. Vašem tijelu treba vremena da se navikne na roditeljstvo. Smanjite svoje obaveze i kućne poslove na minimum. Razmotrite da unajmite pomoć u kući. Ponekad su potrebni i mjeseci za oporavak od trudnoće i porođaja. U međuvremenu se posvetite bebinim potrebama koje su prisutne svakog minuta u toku dana. Izbjegavajte dijete u ranom periodu opravka, pogotovo ako dojite. Vašem tijelu je potrebna zdrava i razumna dijeta koja će pomoći oporavak. Unošenje velikih količina tečnosti i vježbanje na dnevnoj bazi takođe pomaže pri olakšavanju umora i napetosti. 

Seks 

Može se nastaviti sa seksualnim odnosima kada je zarastanje okončano i kada prestanu vaginalne izlučevine, što je obično oko tri do četiri nedjelje. Nemojte se iznenaditi ukoliko vam je seks pomalo neprijatan prvih par puta. Vagina vam može biti suva i osjetljiva. Bićete premoreni i fokusirani na bebu. Odmaranje će zasigurno vratiti seksualne odnose sa vašim partnerom u normalu. Ukoliko ne želite da odmah ponovo zatrudnite koristite neko od sredstava za kontrolu rađanja. 
Dojilje takođe mogu pokušati i sa rastvorljivim lubrikantima. Prilikom dojenja nivoi estrogena su prilično niski tako da se suvoća i nelagodnost često javljaju kao problem. 

Emotivne promjene 

Mnoge majke mogu osjetiti post porođajnu melanholiju. Može vam se činiti da ste preplavljeni odgovornostima brige oko novorođenčeta, možete osjetiti iznurenost i promjene u vezi sa vašim partnerom. Osjećanja su često pod uticajem hormonalnih promjena kroz koje vaše tijelo prolazi. Normalno je da prolazite kroz nesanicu, plačljivost, blagu uznemirenost, melanholiju i razdražljivost. Ova osjećanja su normalna i obično splasnu pošto se prilagodite na svoju novu porodicu. Ukoliko se nakon dvije ili tri nedjelje ne osjećate bolje, javite se svom ljekaru.

Mamaibeba

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.