Propast Šengena najteže bi pala zemljama Zapadnog Balkana
Miroslav Lajčak

Lajčak upozorava:

Propast Šengena najteže bi pala zemljama Zapadnog Balkana

Od propasti Šengenskog sporazuma najteže posljedice će osjetiti zemlje zapadnog Balkana, upozorio je ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak.

"Kad god nemamo vjerodostojnu strategiju na evropskom nivou zemlje donose odluke same za sebe. I to samo pokazuje koliko je važno da Evropska unija izađe s realističnom i izvodljivom strategijom kako riješiti pitanje migranata. Jer ako nastavimo donositi odluke svako za sebe, onda možemo doći do situacije da Šengen nestane. A bojim se da bi najveću cijenu toga platili građani zapadnog Balkana", rekao je Lajčak, prenosi portal B92.

Dodao je da  je uprkos poteškoćama, siguran da će se na kraju naći sprovodiv odgovor koji bi bio prihvatljiv za sve članice EU, jer je, kako je rekao, sada "realnost stigla one političare koji je nisu htjeli priznati". 

Ocijenio je kako je ključ u zaštiti spoljnih granica šengenskog prostora registracija izbjeglica koje se tamo pojavljuju. Lajčak smatra da je sada najveći problem to što izbjeglice prolaze kroz Grčku bez posebnog nadzora i ograničenja, a do juna, kada je rok za uspostavu zajedničke evropske službe za nadzor granice, puno je vremena i teško je predvidjeti šta se sve do tada može dogoditi. 

Upitan da li će sadašnja kriza dovesti do raspada EU, Lajčak je odgovorio da ne vjeruje da će se to dogoditi."EU će biti tu, jer je ona potrebna svim članicama EU pa na te teme ne treba trošiti vrijeme". 

Komentarišuči najave iz Sarajeva da će vlasti BiH 15. februara predati zahtjev za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU Lajčak je indirektno kazao da za tako nešto trenutno nisu ispunjeni uslovi, ali i da bi se okolnosti mogle promijeniti ako do ovog datuma unutar BiH bude postignut barem konačan dogovor o mehanizmu koordinacije odnosa s EU. 

"Ako to bude tako, reakcija EU će sigurno biti pozitivnija", kazao je Lajčak. očevidno aludirajući na činjenicu da dio članica Unije definitivno ne vidi razlog da BiH podnosi zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa jer nije ispunila predusove koji su za to ranije postavljeni. 

Vlastima Republike Srpske, Lajčak je poručio da prestanu da prijete referendumomm, poput onog o radu Suda i Tužilaštva BiH. 

"Ako referendum bude održan, onda će stav EU i međunarodne zajednice biti izričito negativan i imaće ozbiljne posljedice. Prvo, neće se riješiti pitanje pravosuđa. A, drugo, nemam ni najmanje sumnje da će biti veoma negativnih posljedica za organizatore referenduma", poručio je Lajčak.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.