Sajberhondrija je zapravo kompulzivni nagon traganja za informacijama koje zbog svog sadržaja izazivaju nove i preuveličane strahove za zdravlje.
Profesor sa Univerziteta Selcuk u Konyi Javuz Selvi kazao je kako je istraživanjima utvrđeno da gotovo svaka treća osoba informacije o simptomima bolesti traži putem interneta. Na taj način obični bol, izbočinu na tijelu i crvenilo povezuju sa AIDS-om, tumorom i karcinomom ili drugim teškim oboljenjima
"Veliki dio vremena provode istražujući simptome. Glavobolju povezuju sa tumorom, a povišenu temperaturu sa opasnim zaraznim bolestima, što kod njih stvara paniku. Na sve gledaju kao na karcinom, tumor na mozgu i AIDS", kazao je Selvi.
Istakao je kako osobe koje imaju sajberhondriju ne vjeruju ljekarima, i da kada dođu na konsultacije već imaju spreman izvještaj o bolestima koje su pronašli na internetu. Na taj način pokušavaju uvjeriti ljekara da su oni zaista bolesni, a čak i traže različite metode liječenja.
On je dodao kako je u posljednje vrijeme sajberhondrija raširena i da negativno utiče na raspoloženje pacijenata čineći ih nervoznim, zabrinutim i napetim.
"Osobe koje neumorno simptome bolesti traže u komentarima na forumima, zaista imaju problem. Najviše istražuju karcinome i zarazne bolesti. Mala upozorenja koja tijelo šalje odmah vide kao nešto veliko. Uprkos tome što analize i nalazi koje urade to ne pokazuju, potvrdu o teškoj bolesti nalaze na internetu. Ponekad osobe čvrsto vjeruju u tešku bolest, a zatim padaju u depresiju jer im niko drugi ne vjeruje", dodao je Selvi, koji upozorava da na taj način osobe mogu prekinuti kontakt sa svakodnevnim životom i izgubiti volju, zbog čega je potrebno potražiti pomoć psihijatra.
Komentari