Riječ je o izvorima čiji su predstavnici u posljednja dva dana veoma oprezno komentarisali informacije uticajnih bečkih medija da je u okolini Ljubljane otkriven trenažni kamp budućih ratnika Džihada, povezujući ga sa srbijanskim i crnogorskim dijelom Sandžaka.
Procjena je da se cijela priča, vezana za slovenačko svakodnevlje, tiče unutarpolitičkih i međupartijskih odnosa, a još više je vazana za koncept razrješavanja pojedinih etapa izbjegličke krize i suočavanja sa međugraničnim problemima sa Hrvatskom.
Izvor iz Ljubljane svjedoči: „Garantujem vam, a ako mi ne vjerujete dođite o mom trošku i uvjerite se da nigdje u okolini Ljubljane, niti u bilo kom kraju Slovenije, nema ničeg sličnog. Jesmo malo društvo i poprilično zatvoreno, slično vašem. Ali baš zato je tvrdnja bečkih medija neutemeljena. Infantilna. Zar bi na ovolikoj teritoriji i sa ovoliko stanovnika; sa institucijama, ustanovama i osposobljenim službama po najvišljim standardima, mogli da ispuštimo iz vida činjenicu da nam vršljari neko. Pa bilo ko“?!
Pobjedin sagovornik tvrdi da dobro poznaje i situaciju u Sandžaku, posebno kako kaže srbijanskom dijelu. U tom poslu kakav god da jeste pomažu mu „ljudi iz najbližeg okruženja muftije Muamera Zukorlića, a posebno (izvjesni) šef obezbjeđenja". Ima poznanstva i u Crnoj Gori. Posebno u Rožajama, Plavu i Podgorici. Nije impresioniran...
Medijski i građanski, nedopustivo potcjenjujete ili brutalno precjenjujete detalje koji se tiču bezbjednosti, uvjeren je Pobjedinin sagovornik.
U nizu tekstova i javnih nastupa, kaže on, uočio je jednaku dozu i potcjenjivanja i precjenjivanja.
"Vaši analitičari vas navode da javnosti predočavate crno i bijelo. Bečki listovi, pa i ovaj koji je objavio nedovoljno utemeljenu informaciju o navodnom kampu džihadista u okolini Ljubljane, rade isti posao ali mnogo suptilnije. Pročitajte pažljivije. Autor je imao mnogo više detalja od slovenačke državne službe koja je pokušala da ga demantuje", kaže on.
Što se situacije u Crnoj Gori tiče, slovenački bezbjednjak školovan u Americi, procjenjuje da su „muslimi u jednoj od najmlađih država Evrope najbezbjedniji i zato su joj najodaniji".
Navodi imena pojedinaca koji su pod „prismotrom ili su van crnogorske državne teritorije ali sa državnim dokumentima".
Ne smatra ih naročitom prijetnjom, tim prije i tim više što im je najveći dio rodbine na takozvanoj rodnoj teritoriji. Tradicionalne rodbinske veze karakteristične za mala društva poput crnogorskog, dodatna su kaže on, i prilično pouzdana bezbjednosna garancija.
Naročitom prijetnjom ne smatra ni „rodbinsku četvorku“ iz Plava kojom se dio crnogorskih medija pompezno bavio krajem maja i odjednom zaćutao početkom juna prošle godine. Radilo se o dijelu familije jednog od najglasnijih učesnika posljednjeg Kongresa Socijaldemokratske partije.
Na pitanje da li su se bezbjednosne službe, odnosno specijalizovani timovi zaduženi za terorizam bavili i njima, odgovara.
"Da. Ali smo definitivno raščistili da u periodu za nama i u budućnosti koju predviđamo, članovi te porodice (Dž. C, I. C, H. R. i M. C.) nijesu prijetnja bezbjednosti na prostorima koje mi „pokrivamo“. Nemamo ih u našim evidencijama prioritetnih nadzora. Znamo da se radi o bratu, sestri i zetu, kao i o bližnjem rođaku drugačijeg prezimena. Znamo njihove prethodne aktivnosti, ali mislim da su nam barem pola godine unazad van profesionalnog interesovanja. Naravno, nadzor nacionalnih, regionalnih ili nekih drugih nadzornih organa nižih nivoa, niti isključujem, niti ih preporučujem", zaključuje Pobjedin sagovornik.
Komentari