Aparat Fontus je za sada još uvijek u fazi razvoja, a inače funkcioniše tako što sakuplja vlagu iz vazduha i pretvara je u vodu za piće pomoću sistema kondenzacije i solarne energije.
Ovaj uređaj je najprije namijenjen sportistima, biciklistima više od svih, jer flašica zakačena za bicikl u pokretu pomaže da se sistem prije napuni i pretvori vazduh u vodu.
Trenutna verzija Fontusa može da proizvede oko pola litre vode za sat vremena, u uslovima velike vlage.
Izumio je Austrijanac Kristof Retezar, koji se nada da će sakupiti donacije kako bi unaprijedio svoj model i uspio da ga masovno proizvede, a koštao bi manje od 100 dolara. On naglašava da bi ova boca potencijalno mogla da pomogne 1,2 milijarde ljudi širom svijeta koji žive u uslovima gdje nema dovoljno pijaće vode.
Retezar će takođe morati da unaprijedi sistrem filtracije, jer ovaj trenutni nema sistem za prečišćavanje, što znači da oni koji bi koristili uređaj u gradovima širom svijeta gdje je zagađenje vazduha veliko, ne bi pili baš zdravu vodu.
"Razmišljamo o tome da napravimo verziju uređaja koja će imati karbonski filter, što bi bilo dobro za gradove gdje je vazduh zagađen. Ovaj uređaj je najprije namijenjen upotrebi u prirodi, na mjestima gdje vazduh nije zagađen," kaže izumitelj, koji se nada da će njegov uređaj biti dostupan na tržištu za devet, deset mjeseci.
Šta mislite o njegovom izumu?
Mondo.me
Komentari