Banjalučanin došao u Švedsku kao izbjeglica, a danas je gradonačelnik! (VIDEO)
Priča o Ilku Ćorkoviću iz Banjaluke fascinirala mnoge u Švedskoj

Nevjerovatna priča

Banjalučanin došao u Švedsku kao izbjeglica, a danas je gradonačelnik! (VIDEO)

Gotovo 1.500 izbjeglica u švedskom gradu Borgholmu, na ostrvu Eland, ima posebnu podršku. Pomaže im gradonačelnik koji je u taj grad došao, takođe kao izbjeglica, 1992. godine.

Priča o Ilku Ćorkoviću iz Banjaluke fascinirala je mnoge u Švedskoj.

Probudio se na mostu iznad zaleđenog Baltičkog mora. S porodicom je bio na ulazu u Borgholm, nakon trodnevnog putovanja iz Banjaluke.

"Puno snijega, hladno, ali bili smo jako zadovoljni da smo dobili krov nad glavom i mogli smo se osjećati sigurno. Bilo nam je lijepo, jer smo se spasli, jer nismo znali, da li ćemo se izvući", priča Ilko Ćorković, gradonačelnik Borgholma.

Baraku su dijelili s drugom porodicom, pa ih je tu živjelo šestoro. Družili se se s drugim Bosancima i Hercegovcima, kojih je u kampu bilo blizu 600.

Međutim, put ga je odveo u centar gradskog života, nakon 14 mjeseci intenzivnog učenja jezika. U početku je prao suđe u hotelima i čistio stanove, ali se istovremeno školovao. Nakon završenog fakulteta, zaposlio se u poreskoj upravi i politički se angažovao.

Ipak, kaže da nije ni sanjao da će jednom biti prvi čovjek Borgholma, a na vrhu je od septembra 2014. godine. Njegova Socijaldemokratska partija je ubjedljivo pobijedila na izborima te godine, a on dobio najviše direktnih glasova.

"Velika je stvar, osjećam se ponosno da sam, kao izbjeglica koji je došao prije 23 godine, dobio toliko povjerenje u izborima i 2010. godine, i 2014. godine. I sve ću uraditi da ih ne razočaram", nastavlja Ćorković.

Sudbina ga, već od druge godine mandata, vodi tamo gdje je sve počeo 1992. godine. U istom izbjegličkom kampu gdje je boravio s porodicom, dočekuje i pomaže nove izbjeglice. Na broju 110 sada živi porodica iz Sirije. I oni dijele prostorije s drugim izbjeglicama.

U izbjegličkom kampu gde je Ilko Ćorković proveo prve dane u izbjeglištvu trenutno je smješteno oko 500 izbjeglica, uglavnom iz Sirije, Iraka i Avganistana. Neki od njih znaju za Ilkov uspjeh, a on kaže da će učiniti sve da ih što više ostvari sličan rezultat.

 

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.