Kod pojedinih osoba ova dosadna oboljenja javljaju se i zbog bolesti krvnih sudova nogu, ali i loše lične higijene.
Najčešće se javljaju na stopalima, preponama, a često i na kosmatom dijelu glave, kod osoba koje su usmjerene jedna na drugu na malom prostoru. Obično se to dešava u vrtićima, internatima i među sportistima.
Osim dlake i kože, gljivična oboljenja mogu da napadnu i nokte.
Veoma su zarazna i prenose se direktnim kontaktom, ali i indirektno preko kupatila, bazena, četki, češlja, kape, jastuka, obuće, odjeće, čarapa...
PREVENTIVA
INFEKCIJA gljivicama može da se spriječi poštovanjem određenih pravila ponašanja. To znači da ne idete bosonogi na bazen i u javna kupatila, da ne koristite tuđu obuću, ne nosite gumenu obuću, ali i da ne razmjenjujete sportske gaćice, ne dodirujete pse i mačke lutalice i ne uspostavljate kontakt sa potencijalno zaraženim osobama. Takođe, vodite računa o tome da se što manje znoje prepone, pazuh i stopala, da redovno održavate njihovu higijenu i da u odjeći bude što manje sintetike.
A koliko će gljivična infekcija biti uočljiva, zavisi od vrste uzročnika, lokalizacije, kao i životne dobi oboljelog.
Ukoliko se radi o uzročniku koji istovremeno napada i životinje, reakcija će biti burnija, a oboljenje uočljivije. Ako je riječ o uzročniku koji napada samo čovjeka, promjene će biti manje vidljive.
Može da se desi da simptomi i izostanu, da zaražena osoba ne zna da ima gljivično oboljenje pa zarazu nesvjesno dalje širi, jer se ne liječi.
Za gljivice je karakteristično da mogu biti podmukle, odnosno da im vrijeme inkubacije traje i više mjeseci dok se bolest ne ispolji. U tom periodu nemoguće je dokazati njihovo prisustvo, iako su one tu. U otpadnim, orožalim djelovima kože, gljivica može da preživi veoma dugo.
A na drvenim rešetkama u kupatilu, čak i više godina. Na vunenim čarapama, primjera radi, gljivica može da preživi i više pranja, zbog čega je moguće širenje infekcije unutar porodice.
Gljivična oboljenja uglavnom se liječe lokalno, nanošenjem određenih tečnosti, krema ili masti, a ponekad se primjenjuju i oralni lijekovi. Liječenje traje dugo, i po više mjeseci, zbog čega su potrebni izuzetno strpljenje i upornost.
(Izvor:novosti.rs)