Porijeklo imena Kijev
Poljani su bili najrazvijenije pleme među istočnoslovenskim plemenima. Legenda kaže da je njihov knez Kij, sredinom prvog milenijuma, osnovao ovaj grad koji je zahvaljujući dobrom položaju postao jedan od najrazvijenijih. U narednom periodu nastavio je da se razvija i postao važna raskrsnica trgovačkih puteva, centar kulture, ekonomije i politike Kijevske Rusi.
Najveći grad Evrope u XI vijeku
U XI vijeku Kijev je bio najveći grad Evrope. U vrijeme Jaroslava Mudrog, velikog kneza Kijevske Rusi, koji je vladao u periodu od 1016 do 1054 godine, Kijev je bio pedeset puta veći od današnjeg Londona i deset puta veći od današnjeg Pariza. Za vrijeme njegove vladavine Kijev je bio centar kulture i vojne moći.
Kijevsko-pečerska lavra (Svjetska baština Uneska)
Dio svjetske baštine Uneska i jedno od sedam svjetskih čuda Ukrajine, Kijevsko-pečerska lavra jedna je od najpoznatijih spomenika pravoslavne vjere za Ukrajince. Osnovana je u Kijevu 1051. godine za vrijeme Kijevske Rusi i vladavine kneza Jaroslava Mudrog. Smještena je na južnim padinama Kijeva blizu rijeke Dnjepar.
Stanica Arsenalna
Dobar i efikasan, Kijevski metro ima jednu od najdubljih stanica na svIJetu. Njena dubina dostiže i do 105 metara ispod zemlje. To je takođe, jedna od prvih stanica sagrađena 1960. godine pored zgrade parlamenta. Put od stanice do ulice pokretnim stepenicama traje čitavih četiri minuta.
Najzeleniji grad na svijetu
Kijev je prije 50 godina proglašen za najzeleniji grad na svijetu sa svojih 56 hiljada hektara drveća i zelenila. I danas, ovaj grad je poznat po svojim zelenim parkovima za duge šetnje, uživanje i opuštanje. Holosijvski park je jedan od parkova gdje se stanovništvo svakodnevno okuplja. Pored lijepog zelenila, ovdje se nalaze i kaskadna jezera, koja su posebna atrakcija. Takođe, tu je i park slavnog ukrajinskog književnika, slikara i humaniste Tarasa Ševčenka, koji se nalazi blizu muzeja koji je takođe posvećen njemu.
Glavna ulica Kijeva
Srce Kijeva čini njegova glavna ulica Hreščatik u kojoj se nalaze mnoge poslovne zgrade, turističke atrakcije i metro stanice. Ona vodi prema Trgu nezavisnosti gdJe se ljudi često okupljaju da proslave velike događaje. Ono što vJerovatno niste znali, jeste to da je ulica Hreščatik ujedno najkraća i najšira ulica u ovom gradu. Njena širina kreće se od 75 do 100 metra dok je njena dužina 1,2 kilometara.
Ulica skulptura
Ulica skulptura u Kijevu je poznata kao najveselija ulica u gradu. Kaže se da nijedna osoba nije prošla kroz nju bez osmjeha na licu. Ulicu je sagradio arhitekta Avram Miletski osamdesetih godina prošlog vijeka, a 2009. godine dodatne skulpture koje su postavljene doprinijele su njenoj ljepoti.
Grad kestena
Kijev je takođe poznat kao grad kestena. U vrijeme Sovjetskog Saveza cvjetanje kestena, svakog aprila, bio je zvanični simbol Kijeva. Postoji više teorija kako je kesten dospio u Kijev. Jedna od najpoznatijih je ona koja kaže da je prije dolaska Nikolaja I Pavloviča, tadašnjeg cara Rusije, 1842. godine, Guverner-General Bibikov uvezao sa Balkana, nepoznatu biljku lijepog izgleda i mirisa. Biljku su posadili u današnji Ševčenko bulevar, ali vladaru se to nije dopalo. Tokom noći drveće je izvađeno i umjesto njega je zasađena topola. Srećom, mještani Kijeva nisu dozvolili da ovo, tada egzotično drveće, uvene i zato su ga zasadili u svoja dvorišta.
Izvor: b92/Gladić Aleksandra
Komentari