Njemačka pooštrava Zakon o azilu
Ilustracija

Obavezna boravka izbjeglica u centrima za prihvat

Njemačka pooštrava Zakon o azilu

Ove sedmice njemački parlament trebalo bi da odobri pooštreni Zakon o azilu, koji predviđa obavezu boravka izbjeglica u centrima za prihvat, za koje stručnjaci tvrde da neće biti zatvori, piše "Dojče vele".

Širom Njemačke biće osnovano 20 centara za prihvat. Ako izbjeglica dolazi iz zemlje koja je označena kao sigurna, o njegovoj molbi za azil biće odlučeno u roku od jedne sedmice, prenosi Tanjug.

"To ne znači da će u njima biti ograničena sloboda kretanja, već da postoji takozvana 'rezidijalna obaveza', odnosno obaveza boravka u tim centrima", objašnjava profesor prava Danijel Tim s Univerziteta u Konstancu.

To u pravilu znači da izbjeglica ne smije da napusti region ili saveznu pokrajinu u kojoj se njegov centar nalazi.

Ukoliko se izbjeglici u takvom specijalnom centru odbije molba za azil, on može na takvu odluku da uloži žalbu. To se međutim mora desiti vrlo brzo – u roku od sedam dana.

"Sa Drugim paketom za aziI, njemačka vlada namjerava da ubrza postupak rješavanja molbi za azil i to bez zatvaranja granica i bez uvođenja gornje granice prihvata izbjeglica. Time se neće mijenjati velikodušna politika oko azila. Tu se radi prije svega o tome da se riješi pola miliona zaostalih postupaka", kaže profesor prava Vinfrid Klut iz Halea.

Maloljetne izbjeglice su izuzete iz novog "turbo-postupka". Za razliku od njih, u centre za prihvat biće smješteni i oni potražioci azila koji su vec jednom bili odbijeni, ali koji ponovo pokušaju da dobiju azil. 

Ursula Grefin Prašma iz Savezne službe za migraciju (BAMF), centralne institucije za pitanja azila u Njemačkoj, ubraja u te osobe uglavnom migrante sa Zapadnog Balkana koji se ponovo vraćaju.

Za određeni broj izbjeglica, pravo spajanja porodica bilo bi van snage dvije godine, na primjer za maloljetne migrante koji dolaze u Njemačku sami i bez pratnje. Proteklih mjeseci u Njemačku je došao veliki broj 16-godišnjaka ili 17-godišnjaka. Oni po novom zakonu nemaju pravo da u naredne dvije godine dovedu roditelje. 

Tu odluku kritikovao je Berthold Minh iz njemačkog Udruženja advokata, jer smatra da integracija roditelja u takvim slučajevima funkcioniše bolje.

Počinioci krivičnih djela, smatraju eksperti, neće po automatizmu morati da napuste Njemačku. Razlog: neke zemlje ne primaju natrag izbjeglice. Posljedica: oni u tom slučaju ostaju u Njemačkoj i dobijaju status „Duldung“, što znaci „trpljenje“ i predstavlja izuzetak od izgona, naveo je Dojče vele.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.