Širom Njemačke biće osnovano 20 centara za prihvat. Ako izbjeglica dolazi iz zemlje koja je označena kao sigurna, o njegovoj molbi za azil biće odlučeno u roku od jedne sedmice, prenosi Tanjug.
"To ne znači da će u njima biti ograničena sloboda kretanja, već da postoji takozvana 'rezidijalna obaveza', odnosno obaveza boravka u tim centrima", objašnjava profesor prava Danijel Tim s Univerziteta u Konstancu.
To u pravilu znači da izbjeglica ne smije da napusti region ili saveznu pokrajinu u kojoj se njegov centar nalazi.
Ukoliko se izbjeglici u takvom specijalnom centru odbije molba za azil, on može na takvu odluku da uloži žalbu. To se međutim mora desiti vrlo brzo – u roku od sedam dana.
"Sa Drugim paketom za aziI, njemačka vlada namjerava da ubrza postupak rješavanja molbi za azil i to bez zatvaranja granica i bez uvođenja gornje granice prihvata izbjeglica. Time se neće mijenjati velikodušna politika oko azila. Tu se radi prije svega o tome da se riješi pola miliona zaostalih postupaka", kaže profesor prava Vinfrid Klut iz Halea.
Maloljetne izbjeglice su izuzete iz novog "turbo-postupka". Za razliku od njih, u centre za prihvat biće smješteni i oni potražioci azila koji su vec jednom bili odbijeni, ali koji ponovo pokušaju da dobiju azil.
Ursula Grefin Prašma iz Savezne službe za migraciju (BAMF), centralne institucije za pitanja azila u Njemačkoj, ubraja u te osobe uglavnom migrante sa Zapadnog Balkana koji se ponovo vraćaju.
Za određeni broj izbjeglica, pravo spajanja porodica bilo bi van snage dvije godine, na primjer za maloljetne migrante koji dolaze u Njemačku sami i bez pratnje. Proteklih mjeseci u Njemačku je došao veliki broj 16-godišnjaka ili 17-godišnjaka. Oni po novom zakonu nemaju pravo da u naredne dvije godine dovedu roditelje.
Tu odluku kritikovao je Berthold Minh iz njemačkog Udruženja advokata, jer smatra da integracija roditelja u takvim slučajevima funkcioniše bolje.
Počinioci krivičnih djela, smatraju eksperti, neće po automatizmu morati da napuste Njemačku. Razlog: neke zemlje ne primaju natrag izbjeglice. Posljedica: oni u tom slučaju ostaju u Njemačkoj i dobijaju status „Duldung“, što znaci „trpljenje“ i predstavlja izuzetak od izgona, naveo je Dojče vele.
Komentari