Kazne roditeljima koji ne vakcinišu djecu
Ilustracija

Srbija

Kazne roditeljima koji ne vakcinišu djecu

Roditelji ili staratelji koji ne budu vakcinisalil svoju djecu biće kažnjeni do 150.000 dinara (oko 1225 eura), predviđeno je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Zakon je danas usvojila Skupština Srbije.

Taj iznos platiće i oni koji u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govore istinu i ne daju tačne i potpune podatke značajne za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti.

Kazna je predviđena i ako se osoba ne pridržava naloga doktora medicine kada je određena obaveza prevoza sanitetskim vozilom ili mjera izolacije i liječenja, kao i ako se prije putovanja u zemlju u kojoj ima kolere, kuge, velikih boginja, žute groznice, virusnih hemoragijskih groznica i malarije, kao i po povratku iz tih zemalja, ne pridržava obaveza propisanih zakonom. 

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je u skupštinskoj raspravi da se zakonom obezbjeđuje "visok nivo zaštite života i zdravlja ljudi, sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, kao i njihovo odstranjivanje i iskorjenjivanje". 

Kako je istakao, za boravak djece u predškolskim, kao i u ustanovama za smještaj djece bez roditeljskog staranja, neophodna je obavezna imunizacija, osim u slučaju postojanja medicinske kontraindikacije koju utvrđuje ljekar. 

Imunizacija je obavezna za djecu protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, malih boginja, rubeola, zaušaka, virusnog hepatitisa B, oboljenja izazvanih hemofilusom, influencija tipa B i oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonijom. 

Imunizacija je obavezna i za osobe izložene određenim zaraznim bolestima - hepatitisom B, hepatitisom A, trbušnom tifusu, bjesnilu, tetanusu, kao i za osobe koje u toku rada mogu biti izložene navedenim zaraznim bolestima. 

Vakcina će biti obavezna i za osobe u posebnom riziku od bolesti hepatitisom B, gripa, meningelnih bolesti, oboljenja izazvanih streptokokom-pneumonije i hemofilusom influencija B, varičele, infekcije izazvane respiratornim, sinicijalnim virusima, imunodeficijenti i okogeni pacijenti. 

Takođe i za putnike u međunarodnom saobraćaju, protiv žute groznice i drugih zaraznih bolesti po zahtjevu zemalja u koje se putuje. 

Usvojen je i Zakon o javnom zdravlju, koji, pored ostalog, predviđa osnivanje Nacionalnog savjeta za javno zdravlje radi unaprjeđivanja saradnje svih nadležnih organa, organizacija, nosilaca i učesnika u sistemu javnog zdravlja.

Tanjug

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.