Studija je takođe pokazala da antacidi, ali ne i lijekovi koji blokiraju lučenje želudačne kisjeline, smanjuju taj rizik.
Studija je na tragu prethodno objavljenih rezultata, a to nas upozorava da pušenje, konzumacija alkohola iinfekcija HPV-om (Human papilloma virus) vjerovatno nisu jedini spoljašnji rizici za nastanak raka grla, upozoravaju stručnjaci.
Među prvima je na moguću vezu između raka grla i glasnih žica i gorušice upozorila studija sprovedena na 1.900 ispitanika, čiji su rezultati objavljeni 2013. godine. Tada se pokazalo da česte gorušice povećavaju rizik od raka za čak 78 odsto, čak i ako ljudi inače ne puše i ne piju alkohol.
Čestom pojavom gorušice smatra se ona koja se javlja svakodnevno ili nekoliko puta nedjeljno, prilikom čega sesadržaj želuca vraća u jednjak, a pritom kiseline i enzimi iz želuca izazivaju iritacije i upale slukože jednjaka.
Usljed toga, može se razviti takozvani Baretov jednjak, predkancerogeno stanje, koje može da se otkrije biopsijom i gastroskopijom, pa je kod učestale gorušice i više nego poželjno posjetiti gastroenterologa.
Imajte u vidu i da gorušicu možete lako da kontrolišete, jer je za njenu pojavu ishrana presudan faktor. Preobilni i prezačinjeni obroci pogoršavaju stanje, pa se savjetuju češći i manji obroci, dok posljednji treba da bude bar 4 sata prije spavanja.
Ukoliko ipak patite od učestale i dugotrajne gorušice, obavezno posjetite ljekara, koji će vam vjerovatno prepisati lijekove za smanjivanje lučenja želudačne kiseline.
24sata.hr
Komentari