Nacionalni savjet za kulturu će nužno morati da se pozabavi revidiranjem spiska ustanova koje zavređuju status “od nacionalnog značaja”, a koji je načinila vladina Komisija - kaže Goran Paskaljević, član Nacionalnog savjeta za kulturu.
- Izbor ustanova koje zavređuju odrednicu “od nacionalnog značaja” je važan, odgovoran posao i na spisku od 41 ustanove koji je sačinila vladina Komisija ima nekoliko spornih pitanja bilo da je riječ o ustanovama koje su se našle ili koje se nisu našle na tom spisku - pojašnjava Goran Paskaljević.
Po njegovim rečima, javnost je već upoznata sa problemom da na tom spisku nisu Jugoslovensko dramsko, “Atelje” i da će Savet, sa svoje strane, nastojati da to ispravi.
- Ako se Kulturno-prosvetna zajednica našla na spisku, a nije ustanova, kako predviđa Zakon (član 52), već udruženje, onda je od daleko većeg nacionalnog značaja AFUN jer okuplja najrenomiranije stvaraoce u kinematografiji ove zemlje. Mislim da bismo, između ostalog, mogli postaviti i pitanje “Gvarnerijusa”. Davanjem statusa “od nacionalnog značaja” privatnoj ustanovi, vjerujem, šalje se jedna dobra poruka, ohrabruje se privatna inicijativa… I da ne objašnjavam dalje. Međutim, neshvatljivo je da se na toj listi ne nađe Muzej „Zepter“. On je, pogotovo u aktuelnoj situaciji zatvorenih muzeja, sigurno zaslužniji. I od velikog je “nacionalnog značaja”, a pri tom je i jedino mjesto gdje se danas može vidjeti takva kolekcija reprezentativnih djela modernog srpskog slikarstva - kaže poznati reditelj.
Pasakljević zatim dodaje:
- Veoma je važno reći da Nacionalni savjet nije tek servis Ministarstva, a još manje Komisije. Nas je osnovala država Srbija u skladu sa evropskim zakonima, izabrala nas je Skupština Srbije. Mišljenje Nacionalnog savjeta treba da ima obavezujući karakter jer je to telo i osmišljeno da brani integritet, nivo, kvalitet... svega onoga što čini srpsku kulturu. Na prethodnoj sednici bili smo zatečeni spiskom koji je sačinila Komisija, u nevjerici smo komentarisali... Naravno, nismo se saglasili. A svoju reč po tom pitanju ćemo dati ubrzo. Pred savjetom je još dosta posla. Između ostalog, oko donošenje nacrta strategije razvoja kulture jer ono što nam je ponuđeno na prošlom sastanku svakako se ne može smatrati osmišljenom straegijom.
Posjetimo, Zakon o kulturi predviđa da status “od nacionalnog značaja” mogu dobiti ustanove koje to zavređuju kvalitetom svoga rada i doprinosom razvoju kulture bez obzira na to da li im je osnivač lokalna samouprava, republika ili privatno lice.
(Izvor:Blic)