Njemački radio prenosi priču o 25-godišnjem Irancu Benjaminu koji je postao hrišćanin nakon par sekundi koje je proveo zaronjen u vodi gradskog bazena u Hamburgu. Krstio ga je svještenik persijske zajednice. U njegovoj zemlji, onima koji pređu u hrišćanstvo, prijeti smrtna kazna.
"Danas počinje novi život – sada pripadam Isusu", radosno kaže Benjamin.
Kako navodi "Dojče vele", takvu odluku nije donio samo Benjamin, već više od 70 osoba koje stoje na ivici bazena u bijelim odijelima na krštenje. Samo ove godine u toj zajednici je kršteno više od 600 osoba. I druge zajednice bilježe sve veći broj izbjeglica koje traže učlanjenje. Zajednica Svetog Trojstva u Berlinu prošle godine je obavila 185 krštenja.
"Razlozi koji se navode u zahtjevima za promjenu vjere su slični. Mnogi kažu da su razočarani islamom", kaže svještenik Albert Babajan.
Benjamin njemačkim novinarima takode navodi da je razočaran.
"U Iranu sam počeo da proučavam različite religije. Tada sam se upitao zašto ja u stvari sve vrijeme živim u strahu?", navodi Benjamin i objašnjava da je u Hamburgu sreo dvojicu hrišćana iz Irana i da je zahvaljujući njima pronašao novu zajednicu koja zbog sve većeg broja članova sada traži veće prostorije.
"Dojče vele" kaže da je za njemačke vlasti krštenje takozvani "samostalno i naknadno stvoren" razlog za traženje azila, a time i dio biografije potražioca koji mora da bude provjeren. Prema navodima Saveznog ureda za migracije i izbjeglice, vjerska pripadnost tražioca azila, čak i ako je osoba nedavno prešla u drugu vjeru, može da bude razlog za lakše dobijanje azila, jer toj osobi zbog prelaska u drugu vjeru u matičnoj zemlji preti progon.
Njemački radio prenosi riječi pastora Alberta Babajana koji tvrdi da ne sumnja u ljude koje je krstio. Ipak, prije nego što neko bude kršten u persijskoj zajednici, on mora da prođe višemjesečni verski kurs. U okviru tog kursa govori se o Bibliji, ali i uči njemački jezik.
"Poslije toga ne bude svako kršten. Ako steknem utisak da neko ne vjeruje od srca, onda on mora još jednom da pohađa kurs", kaže pastor za "Dojče vele".
Taj radio objašnjava da prelazak na hrišćanstvo ni u kom slučaju ne sprječava prisilni povratak azilanata u matične države i navodi da će u jednoj crkvenoj zajednici u Šlezvig-Holštajnu, koja ne želi da se njeno ime navodi, tri tražioca azila uskoro biti prisilno vraćena u svoje domovine.
Komentari