Pljuvačne žlijezde dnevno izluče od 800 ml do dva litra pljuvačke ili salive. Iako ne obraćamo veliku pažnju na tečnost koja se nalazi u ustima, ona može da bude veoma dobar pokazatelj zdravstvenog stanja.
Pljuvačka nam je neophodna za varenje hrane, održavanje vlažnosti, podmazivanje i fiziološko čišćenje usne duplje, prevenciju karijesa zuba, a ima i značajnu ulogu u održavanju fiziološkog stanja usne šupljine i početnog dijela digestivnog trakta.
Najveći procenat u sastavu pljuvačke čini voda (98-99 odsto), a ostatak su elektroliti, antibakterijske supstance vodonik-peroksid, imunoglobulin A, razni enzimi. Kada se u organizmu dešava neki proces, ovaj sasatav se mijenja, tako da na osnovu stanja pljuvačke može lako da se otkrije na kom mjestu u tijelu je problem.
Nedostatak pljuvačke
Suvoća u ustima i malo pljuvačke može da nastane nakon uzimanja nekih lijekova, na primjer antidepresiva, atropina i slično. Ovaj problem može da se javi i nakon radioterapije, zbog autoimune bolesti pljuvačnih žlijezda (Sjogrenov sindrom), i urođenog nedostatka pljuvačnih žlijezda.
Nedostatak pljuvačke češće imaju starije osobe, koje zbog zdravstvenih tegoba moraju da uzimaju više lijekova. Preporučuje se uzimanje dovoljno tečnosti, kao i konzumacija citrusa koji poboljšavaju lučenje pljuvačke. Neophodno je da se vodi više računa o higijeni usta i na taj način na vrijeme zaštite zubi od karijesa. Stručnjaci savjetuju da se zubni konac i paste koje sadrže fluorid koriste namanje dva puta dnevno.
Prekomjerno lučenje pljuvačke
Čest problem u trudnoći zbog hormonskih promjena, ili kao nuspojava mučnine i nadražaja na povraćanje. Srećom, prekomjerno lučenje pljuvačke u ovom slučaju ne ostavlja posljedice po zdravlje. Najbolje je da se u tim situacijama uzme žvaka ili bombona. Drugi razlozi zbog kojih nekada postoji višak pljuvačke mogu da budu: uzimanje određenih lijekova, propratni simptom nekih oboljenja, a nekada se stvara normalna količina pljuvačke, ali dolazi da nekontrolisanog curenja iz usta, što može da bude slučaj, kod nekih psihijatrijskih bolesti.
Bijela i lepljiva pljuvačka
Ukoliko pljuvačka postane bijela i lepljiva, treba posumnjati na infekciju u usnoj duplji. Uzrok može da bude gljivica kandida albikans, ali i ako je u ustima dugo bilo suvo. Ovo se često dešava kada se diše na usta, umjesto na nos.
Gorka ili kisela pljuvačka
Neprijatan osjećaj gorčine ili pretjerane kiselosti u ustimna obično ukazuje na gastroezofagealni refluks, odnosno vraćanje želudačnog sadržaja i sokova iz želuca u jednjak. Kao rezultat javlja se neprijatan kiseo ukus u ustima i grlu, često udružen sa žgaravicom. Može da se javi i zadah kao i mučnina u želucu.
Novosti