Podmukla bolest koja ubija: Razvija se godinama bez prethodnih najava i upozorenja
Ilustracija

Pazite se, dok ne bude kasno

Podmukla bolest koja ubija: Razvija se godinama bez prethodnih najava i upozorenja

Za razliku od oboljenja koja daju jasne simptome - kao što su bol, otok, malaksalost, crvenilo... - postoje i oni zdravstveni problemi koji tinjaju u organizmu, a primijetimo da nešto nije u redu tek kad bude kasno.

Hronična bolest bubrega poznata je kao “tihi ubica”, jer se bolest razvija mjesecima i godinama bez prethodnih najava i upozorenja. Dešava se kad prvo postepeno, a potom i potpuno oslabi sposobnost bubrega da odstrani otpadne materije. 

Upravo zbog izostanaka vidljivih simptoma, problemi sa bubrezima kod osoba u kasnijim životnim godinama teži su i češći. Bubrezi su izuzetno važni organi jer čiste organizam, regulišu krvni pritisak, održavaju čvrstinu kostiju i stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca koja prenose kiseonik u tijelu. 

Naši bubrezi čiste svu krv otprilike 40 puta dnevno. To je ukupno 200 litara krvi. Bubrezi iz krvi odstranjuju otpadne materije koje se izlučuju mokraćom. 

Ponekad, može doći do djelimičnog ili totalnog otkazivanja rada bubrega i potrebe za nadoknađinavanjem bubrežne funkcije dijalizom ili presađivanjem. Naravno, na to ima uticaj i opšte stanje organizma te neke druge bolesti koje se pojavljuju s godinama, prenosi 24sata.hr. 

Ali stručnjaci ističu da se oštećenje bubrega može otkriti rano i jednostavno laboratorijskom analizom mokraće, krvi i mjerenjem krvnog pritiska. 

PRVI SIMPTOMI 

Stručnjaci kažu da prema određenim simptomima i sami možete u ranoj fazi otkriti da vam bubrezi nisu potpuno zdravi, što je ključno za uspješno liječenje. Ako imate problema sa pamćenjem i koncentracijom, to je jedan od mogućih pokazatelja da vam bubrezi stradaju. 

Među ranim simptomima koje sami možete prepoznati su i suva ili osjetljiva koža, povišen krvni pritisak, gubitak daha, bol u nogama, otečenost, hladni trnci, gubitak apetita, gubitak ukusa, averzija prema mesu i loš zadah, problemi s mokrenjem, slabost , umor, mučnina i povraćanje. 

Svakako obavezno konsultujte ljekara ako sumnjate ili već osjećate probleme s bubrezima te se strogo držite propisanih terapija. 

AKO MOKRAĆA PROMIjENI BOJU ILI SE JAVI KRV, ODMAH SE JAVITE LJEKARU 

Kad su bubrezi bolesni, može se pojaviti pojačano ili smanjeno mokrenje, kao i potpuni izostanak mokrenja. Mokraća ne smije biti ni previše bistra, odnosno gotovo prozirna, ali ni tamnožuta ili smeđa. Kod problema s bubrezima u mokraći se može pojaviti i krv, koja čak i ne mora biti vidljiva odmah, nasumičnim pogledom. Stoga dobro pogledajte i provjerite. 

OVO POMAŽE 

Srećom, postoje stvari koje možete učiniti za bolji rad bubrega. Budite fizički aktivni, izbacite cigarete, šećer i so. U ishranu unesite bijeli luk, kelj, brokoli, karfiol, brusnice, peršun, ribu (posebno sardine i losos) i brusnice. Obratite posebnu pažnju i na unos tečnosti u organizam. Naime, 1,5-2 litra vode na dan znatno olakšava funkciju bubrega čišćenja štetnih produkata iz krvi. Osobe s bubrežnim kamencima moraju piti i više. 

ČAŠA PIVA NA DAN JE SUPER ZA BUBREGE 

Jedinjenja u hmelju usporavaju oslobađanje kalcijuma u kostima, a to doprinosi smanjenoj opasnosti od pojave bubrežnih kamenaca kod muškaraca, pokazale su studije. Međutim,k alkohol u većim količinama svakako će naštetiti ne samo vašim bubrezima, nego cjelokupnom zdravlju. 

ĐUMBIR I PERŠUN 

Hlorofil u peršunu pomaže izbaciti višak toksina iz organizma. Šaku očišćenog i iseckanog peršuna stavite u litru vode te prokuvajte. Procijedite, ohladite i držite u frižideru. Svaki dan popijte čašu. Đumbir je odavno poznat jer podstiče izlučivanje tekućine iz organizma.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.