„Dijete s malom količinom ugljenih hidrata i velikim unosom masnoća postale su izuzetno popularne, ali jednostavno ne postoje naučni dokazi kako dotične dijete funkcionišu. Štaviše, ako pojedinca podvrgnete takvom tipu dijete, postoji mogućnost da se dotični udeblja“, otkrio je voditelj istraživanja, profesor Sof Andrikopoulos, ujedno predsjednik australijskog društva dijabetologa.
Kako bi ustanovili može li navedeni tip dijete povoljno da utiče na zdravlje ljudi s rizikom od razvoja dijabetesa, naučnici su u istraživanju posmatrali dvije grupe gojaznih miševa, od kojih je jedna grupa izložena Paleo dijeti, dok je druga grupa podvrgnuta klasičnom tipu dijete. Pritom je miševima pod režimom Paleo dijete povećan udio masnoća sa 3 na 60 odsto, dok im je istovremeno smanjen udio ugljenih hidrata na 20 odsto.
Testiranjem miševa osam nedjelja od početka dijete naučnici su utvrdili kako je grupa koja je upražnjavala Paleo dijetu doživjela opšte pogoršanje zdravstvenog stanja, vidljivo kroz povećanje tjelesne težine od 15 odsto, ali i povećanje udjela masnoće u organizmu sa 2 na gotovo 4 odsto. „Slikovito rečeno, u slučaju pojedinca teškog 100 kilograma, to bi značilo povećanje masnih naslaga u tijelu za 15 kilograma u razdoblju od samo dva mjeseca“, pojasnio je prof. Andrikopulos.
„Toliko povećanje tjelesne težine ima za posljedicu porast krvnogpritiska , ali i veći rizik za pojavu teskobe i depresije, kao i artritisa, i drugih problema sa kostima. Za one koji su već gojazni, ovaj će tip dijete dovesti do daljeg porasta šećera u krvi i nivoa insulina, pa kod navedenih može na kraju prouzrokovati nastanak dijabetesa“, napomenuo je prof. Andrikopulos.
Pritom je posebno istakao odgovornost medija, koji kroz raznovrsne kulinarske emisije, ali i priče o mršavljenju slavnih, bilo kroz popularne toko šoove, bilo kroz tabloide, promovišu Paleo dijete, a bez postojanja relevantnih naučnih istraživanja o delotvornosti navedene.
„Ovdje je riječ o izuzetno važnoj temi, od presudne važnosti za zdravlje šire populacije. Morate biti izuzetno pažljivi sa Paleo dijetama, uvijek tražite savjet stručnjaka za pitanja mršavljenja i uvijek težite ka dijetama iza kojih stoje dokazi. Paleo dijeta poručuje da ne jedemo ugljene hidrate, i da ih zamijenimo gomilom masnoća. Naše istraživanje je nastojalo da kopira navedeno, ali nismo primijetili nikakvo poboljšanje tjelesne težine i generalno zdravstvenog stanja. Štaviše, navedeno se pogoršalo. Na kraju, to znači kako prevelik unos masnoća nije dobar za telo“, konstatovao je Andrikopulos.
Ipak, profesor je ponudio mediteransku dijetu, kao najbolji tip mršavljenja za ljude s rizikom od nastanka dijabetesa, ali i za one koji već pate od šećerne bolesti. „Riječ je o dokazanoj dijeti s niskim nivoom šećera i zdravim uljima i masnoćama dobijenim od ribe, maslina i mahunarki “, zaključio je Andrikopulos.
Komentari