Vajls se proslavio 1994. kada je dokazao "najpoznatiji, najdugovječniji neriješeni problem" matematike, za koji je francuski matematičar Pjer de Ferma 1637. godine tvrdio da ima rješenje.
Norveška akademija nauka saopštila je danas da je Abelovu nagradu dodijelila Vajlsu "zbog njegovog zadivljujućeg dokaza Fermaove posljednje teoreme" što je otvorilo i novu eru u teoriji brojeva.
Vajls će na ceremoniji u Oslu 24. maja primiti i nagradu u iznosu od šest miliona norveških kruna (630.000 eura).
Fermaova teorema glasi da ne postoje prirodni brojevi a, b, c i n, tako da je a na n plus b na n jednako c na n, a da je n veće od dva. Kada je nejednako dva, onda je to čuvena Pitagorina teorema.
Problem je poznat još od starih Grka, a Ferma je 1637. na marginama u knjizi starogrčkog matematičara Diofanta napisao: "Otkrio sam zaista nevjerovatan dokaz ove teoreme koji ne može da stane na marginu ove strane".
Abelova nagrada, po matematičaru Nilsu Henriku Abelu, koju dodjeljuje norveška vlada zajedno s Fildsovom medaljom predstavlja najpoželjnije nagrade u matematici.
Vajls je između ostalog dobio nagradu Međunarodne matematičke unije koja se dodjeljuje umjesto Fildsove medalje, pošto je ona namijenjena matematičarima mlađim od 40 godina.
Beta
Komentari