Samopouzdanje je veoma lijepa osobina i kod žena i kod muškaraca. Međutim, treba znati kada je vrijeme i mjesto za isticanje ove osobine, inače se izaziva kontraefekat.
Psihološko istraživanje jednog američkog univerziteta je pokazalo da samopouzdanje može pomoći u ovoj vrsti upoznavanja, ali pod uslovom da nije pretjerano.
Muškarci koji se nalaze u toj kategoriji zapravo su najčešće studenti.
Statistika stranice “OkCupid“ pokazuje da se pokazivanjem viška samopouzdanja pridobijaju manje željene osobe.
Pretjerano samopuzdanje se ne vidi samo kod mladih muškaraca. Ova sve češća pojava naziva se i fenomenom “Lake Wobegon”, koji uviđamo kada osoba smatra da je izuzetno bolja od drugih, misleći da ima visoku inteligenciju ili smatrajući se nadređenim na bilo koji drugi način, piše Yahoo.
Onlajn dejting internet stranica “OkCupid” dokazala je da precjenjivanje sopstvenih sposobnosti ljudi koriste da bi se prikazali kao pametniji i bolji, a postoje laži i o izgledu da bi se osvojio suprotan pol.
Istraživanje korišćenja stranica za upoznavanje podijelilo je korisnike u dvije grupe: mlade (18-22) i starije korisnike (45-55).
Viši nivo samopouzdanja je povezan sa češćim razgovorima, a nađen je kod svih starosnih grupa. Dok inicijativu za razgovor češće preuzimaju starije samouvjerene osobe, ali i mlade žene.
Pokazalo se da mlađi muškarci, koji su skromniji, primaju više poruka, a oni sa nižim samopouzdanjem poruku brže pretvaraju u duži razgovor.
Nagađa se da nam samopouzadnje raste sa godinama, jer najčešće postoji pokriće u ranijim uspjesima. Mladi žele da šire sliku samopouzdanja, ali zapravo nemaju samopotvrdu u ličnim rezultatima, zbog čega se i javlja pretjerana samouvjerenost i potreba za dokazivanjem.
Večernji list
Komentari