Naučnici su ustanovili da tumori rastu brže kod osoba koje pate od apneje, poremećaja koji ometa disanje tokom spavanja. Naučnici tvrde da prekid u dovodu kiseonika pogoduje razvoju malignih ćelija.
Stanje u kojem mišići grla i vrata ograničavaju dovod kiseonika, dovodi do njegove nestašice u vitalnim organima. Kao odgovor, tijelo ispušta protein koji pokreće stvaranje više krvnih sudova. To pojačava dovod kiseonika, ali takođe hrani ćelije raka i pogoduje njihovom razvoju.
Apneja je najčešća kod muškaraca srednjih godina s viškom kilograma. U najtežim slučajevima disanje je prekinuto i na desetak sekundi svaka dva minuta. Već je od ranije poznato da ovo stanje udvostručuje rizik od moždanog udara i povećava rizik od srčanih oboljenja za 80 posto.
Naučnici navode da bi liječenje apneje kod oboljelih od raka, nošenjem posebnih maski, moglo da smanji rizik od širenja ćelija raka. Rezultati ovog istraživanja predstavljeni su na konferenciji u Minhenu u Njemačkoj.
“Studija pokazuje zašto povećan dotok kiseonika, na primjer kod prestanka pušenja i redovne sportske aktivnosti – može uticati na pozitivan ishod kod liječenja raka”, rekao je profesor Arnulf Stenzl, dekan univerziteta Tebingen.
Alo
Komentari