Policija sumnja da su Ž.M. i E.S. na teritoriji Crne Gore, u navedenom periodu, zajedno sa više drugih lica na čijem se identifikovanju sprovode aktivnosti, a koja su imali svoje ulogu u krijumčarenju, izvršili krijumčarenje ukupno 22 lica – tražilaca azila.
"Sumnja se da su osumnjičeni krijumčarenje tražilaca azila, preko teritorije Crne Gore u Srbiju, vršili tako što je za sada nepoznato lice – strani državljanin imalo ulogu da u Podgorici, gdje je i boravio, obezbijedi grupe azilanata koje su ilegalno ulazile u Crnu Goru iz Albanije u grupama do 10 lica, a zatim je u saradnji sa osumnjičenim Ž.M. i E.S. ugovarao vrijeme i mjesto preuzimanja grupa u Podgorici. Osumnjičeni Ž.M. je, kako se sumnja, imao ulogu angažovanja drugih vozača sa kojima je i učestvovao u prevozu, na koji način su i prevozili lica do Rožaja, tj. mjesta gdje su Ž.M. i E.S. dogovarali predaju lica. Nakon preuzimanja lica u Rožajama, E.S. je, sumnja se, dalje lica krijumčario preko državne granice u Srbiju, van graničnih prelaza, tzv. zelenom granicom", saopštila je Tamara Popović savjetnica za odnose s javnošću Uprave policije MUP-a.
Ž.M. i E.S. su juče, uz krivičnu prijavu, privedeni državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, zbog osnova sumnje da su počinili krivična djela nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.
Popović je dodala da je akcija „Mapa“ nastavak aktivnosti službenika Sektora kriminalističke policije, u koordinaciji sa Tužilaštvom, u borbi protiv organizovanih kriminalnih grupa koje učestvuju u krijumčarenju ljudi preko teritorije Crne Gore.
Podsjetila je da su ovoj akciji prethodile akcije „Ruta“, izvedena 2013. godine u kojoj lišeno slobode 28 lica, i akcija „Kolosjek“, realizovana 2015. godine, u kojoj je lišeno slobode 18 lica, a zbog osnova sumnje da su ovih 46 lica počinila krivična djela u vezi sa krijumčarenjem ljudi.
Komentari