LOS ANĐELES – Film „Argo“ Bena Afleka proglašen je najboljim filmom na 85. dodjeli Oskara, održanoj 24. februara u Los Anđelesu, dok je četiri priznanja uključujući i ono za najbolju režiju osvojio Ang Li filmom „Pijev život“. Najbolji glavni glumac je Danijel Dej Luis, a glumica Dženifer Lorens.
Nakon brojnih strukovnih priznanja, Oskar za najbolji film očekivano je pripao filmu „Argo“, jer je to ostvarenje posljednjih nedjelja važilo za favorite. Uz Džeka Nikolsona nagradu je putem video poruke dodijelila prva dama SAD Mišel Obama.
- Bio sam ovdje prije nekoliko godina i nisam imao predstavu o tome šta radim. Izašao sam i nikada se nisam nadao da ću se vratiti na ovu scenu. Ali, nije važno koliko se puta sapletete u životu, sve dok znate kako da ustanete – kazao je Aflek preuzimajući nagradu, prenosi B92.
Aflek je zahvalio svim svojim saradnicima, američkim vojnicima i saradnicima u Iranu ali i svojoj supruzi, glumici Dženifer Garner. Osim ovoga, „Argo“ je osvojio i priznanja u kategoriji adaptiranog scenarija i montaže.
Pohvala Lijevoj mašti
Priznanje za najbolju režiju dobio je Ang Li za film „Pijev život“, prvi u njegovoj karijeri koji je sniman u 3D tehnologiji.
- Ovo moram da podijelim sa svima koji su radili sa mnom. Zaista vam hvala što ste vjerovali u ovu priču, i krenuli sa mnom u avanturu, Janu Martelu što je napisao ovu nevjerovatnu priču… Ne bih mogao da snimim ovo bez Tajvana, hvala mojoj zemlji – kazao je Li.
Zanimljivo je da je film osim režije, nagrađen mahom u „tehničkim“ kategorijama, ali su se tokom šetnje na crvenom tepihu javile grupe protestanata sa tvrdnjama o navodnoj zloupotrebi radi saradnika angažovanih na specijalnim efektima.
Iako su za pobjedu bile viđene Emanuel Riva ili Džesika Čestejn, mlada Dženifer Lorens proglašena je najboljom glumicom za glavnu ulogu u bolnoj komediji „U dobru i u zlu“ Dejvida O’ Rasela. Ona je tokom svog govora čestitala rođendan koleginici Rivi, najstarijoj glumici ikada nominovanoj u ovoj kategoriji.
Iznenađenja zato nije bilo kada su u pitanju glavne muške uloge, jer je očekivano trijumfovao glumac Danijel Dej Luis koji tumači Abrahama Linkolna u Spilbergovom filmu „Linkoln“.
- Nimalo mi nije jasno kako se ovo desilo. Čudno je jer kada smo prije tri godine odlučili da snimimo film, trebalo je da igram Margaret Tačer, ali je Meril Strip bila prvi izbor Spilberga za Linkolna – našalio se Dej Luis. On je tako postao prvi glumac koji je osovjio tri Oskara, sva tri za tumačenje glavnih uloga.
Tarantinu Oskar za scenario
Nagradu za najbolji adaptirani scenario dobio je Kris Terio (Argo), dok je Kventin Tarantino nagrađen za originalni scenario filma „Đangova osveta“. On je zahvalio prije svega glumcima za koje tvrdi da moraju da urade magičan posao.
- Moram da izaberem prave glumce kako bi oživjeli likove koje stvaram, i ove godine sam napravio izvanredan izbor – ushićeno je rekao Tarantino, vrativši se još jednom pred mikrofon da oda počast svim nominovanim scenaristima, uz riječi da je ovo njihova godina.
U kategoriji za sporednu mušku ulogu ove godini svi nominovani glumci u svojoj biografiji već su imali bar po jednu statuu, a u oštroj konkurenciji trijumfovao je Kristof Valc ulogom u filmu „Đangova osveta“. Zanimljivo je da je Valc svog prvog Oskara osvojio kada je briljirao u filmu „Prokletnici“, još jednom Tarantinovom ostvarenju.
U prilično dugom zahvalnom govoru En Hatavej, najbolja glumica u sporednoj ulozi (Jadnici), zahvalila je brojnim saradnicima, prijateljima, porodici i mužu.
-Ovo je i za to da se tragična priča kakvu je proživjela Fantin nikada više ne ponovi – kazala je Hatavej koja je nedavno podržala projekat „Milijarda u odbranu žena“ usmjeren protiv nasilja nad ženama.
Oskar i za „Ljubav“
Nagrađivana drama „Ljubav“ Austrijanca Mihaela Hanekea proglašena je najboljim filmom van engleskog govornog područja. Kada su u pitanju dokumentarna ostvarenja, očekivano je trijumfovao film „U potrazi za Šugarmenom“ Šveđanina Malika Belanđelula, priča o teškom životu muzičara Rodrigeza koji je, a da to nije znao, na drugom kontinentu bio zvijezda veća od Elvisa Prislija.
U kategoriji animiranih ostvarenja trijumfovao je studio Dizni čiji je kratki animirani film „Paperman“ oduševio publiku širom svijeta, uključujući i članove Akademije. U konkurencijii dugometražnih filmova nagrađena je „Hrabra Merida“ koji uz studio Dizni potpisuje i Piksar.
(Izvor:Pobjeda)