Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) je saopšteno da je na 100.000 osoba registrovano 38 oboljelih. Epidemijski prag za grip u Crnoj Gori iznosi 100 osoba sa simptomima koji se tokom sedmice obrate za pomoć ljekaru na 100.000 stanovnika.
"U Crnoj Gori se u 13. nadzornoj sedmici (28.03.-03.04.2016.g.) u odnosu na prethodnu sedmicu, bilježi porast broja registrovanih slučajeva oboljenja sličnih gripu. Registrovano je 238 oboljelih lica, sa incidencijom 38/100.000 stanovnika. Najveći broj oboljelih registrovan je u dobnoj grupi od 25 do 64 godine starosti", saopšteno je iz Instituta.
U cilju sprečavanja širenja bolesti na zdrave osobe, potrebno je pridržavati se opštih preventivnih mjera.
"Oboljela osoba ne treba da ide na posao, a dijete u školu ili vrtić, već da ostane kod kuće do prestanka simptoma. Prilikom kijanja i kašljanja potrebno je prekriti usta i nos papirnatom maramicom. Održavati higijenu ruku pranjem higijenski ispravnom vodom i sapunom, posebno poslije kašljanja i kijanja. U slučaju razvoja teže kliničke slike, javiti se izabranom ljekaru", objašnjavaju iz IJZ.
U cilju preveniranja obolijevanja od gripa u bolnicama, sugerišu građanstvu da ograniči posjete hospitalizovanim bolesnicima.
Iz IJZ napominju da je najefektivnija mjera prevencije gripa - vakcinacija, pa preporučuju da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija vakcinišu.
Vakcina se može primiti u bilo koje vrijeme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju.
Opšte mjere prevencije obuhvataju izbjеgаvаnjе bliskih коntаkаtа sа оbоljеlim оsоbаmа, rеdоvnо prаnjе ruku i izbjеgаvаnjе dоdirivаnja оčiјu, nоsа i ustа prljavim rukama, rеdоvnо prоvjеtrаvаnjе prоstоriја, izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima gdje se nalazi veliki broj ljudi, praktikovanje dobrih navika, uključujući adekvatnu ishranu sa dosta svježeg voća i povrća, spavanje i fizičku aktivnost.
Komentari