Šećer podstiče starenje kože
Foto:Ilustracija

Spriječite bore

Šećer podstiče starenje kože

Moderna prehrambena navika da se rafinirani šećer i glukozom bogata hrana unosi svakodnevno i obilno u organizam loša je za ljude svih strosnih doba. No ako ste prešli tridesetu, stvarno biste trebali odlučiti da dramatično smanjite unos šećera u organizam.

 ‘Šećer i skrobom bogata hrana (koja ima visoki glikemijski indeks) su izuzetno štetni za kožu, zapravo, za sve organe', upozorava dermatolog Nicholas Perricone iz New Yorka. Putem procesa poznatog pod nazivom glikacija, molekuli šećera se vežu na proteine kože. Problem nastaje jer se oni umrežavaju u krutu i rigidnu strukturu, pa inače fleksibilne i elastične molekule gube svoje osnovno svojstvo i funkcionalnost. Zbog ove reakcije nastaju slobodni radikali pod imenom AGE (Advanced Glycation Endproducts) koji dovode do upala i razbijanja kolagena i elastina. Sve to rezultira borama.

 Morate biti svjesni da glikaciju ne izaziva samo rafinirani šećer jer voće, povrće i žitarice se također pretvaraju u glukozu u procesu probave. Šećer i bijelo brašno ipak su najveći krivci jer njihovim unosom dolazi i do naglog skoka i naknadno naglog pada šećera u krvi.

 Dr. Perricone preporučuje da jedete manje šećera, a u ishranu uvedete više kvalitetnih proteina kao što je riba. Unosite i voće i povrće, posebno grahoricemahunarke, niskog glikemijskog indeksa, a one s visokim konzumirajte rjeđe. Zdrave masti, orašasti plodovi i sjemenke te napici puni antioksidansa kao što je zeleni čaj najbolji su vam saveznici.

 Važno je i kako pripremate hranu

Hranu pripremajte na slabijoj vatri i kuvajte je sporije. U suprotnom će doći do stvaranja akrilamida. I ne prekuhavajte tjesteninu jer će se glikemijski indeks povećati.

 Karnosin

 Ovaj dipeptid (beta-alanyl-L-histidine) posebno je koncentriran u mišićima i tkivu mozga. Ima snažno antioksidativno djelovanje te uspješno suzbija glikaciju. Koristite ga kao dodatak prehrane.

(Izvor:kip.ba)