Rezultati istraživanja, objavljeni u "Časopisu američke medicinske asocijacije" /Journal of the American Medical Association/, zasnovani su na podacima više od jedne milijarde poreskih obveznika u periodu od 1999. do 2014. godine, kao i na zvaničnoj statistici mortaliteta.
Jaz između dužine života između jedan odsto najbogatijih i jedan odsto najsiromašnijih bio je 14,6 godina za muškarce i 10,1 godina za žene, rekao je vođa istraživačkog porijekla Radž Četri sa Univerziteta Stanford.
"Na primjer, muškarac na dnu društvene ljestvice u dobi od 40 godina u SAD živio je u prosjeku slično kao 40-godišnjak istog društvenog nivoa u Sudanu i Pakistanu", rekao je Četri. Nejednakost dužine života povećava se vremenom, a značajni faktori su pušenje i gojaznost.
"Posebno je bio prisutan trend produženja života najbogatijih od 2000. godine naovamo", navodi se u studiji, prenosi AFP.
Bogati su živjeli duže i u periodu od 2001. do 2014. godine, navodi se u istraživanju i dodaje da, takođe, mjesto života igra veliku ulogu.
Najkraći životni vijek u SAD među najsiromašnijim slojevima registrovan je u državama Nevada, Indijana i Oklahoma - 77,9 godina, dok su siromašni najduže živjeli u državama Njujork, Kalifornija i Vermont - 80,6 godina.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu zaraznih bolesti, prosječan životni vijek u SAD je 78,8 do 81 za žene i 76 za muškarce.
Nezavisne
Komentari