To je Vikend novinama potvrdilo više dobro obaviještenih izvora bliskih istrazi i familiji Marović. Nezvanično, uskoro bi se moglo očekivati i njegovo formalno priznanje, odnosno potpisivanje Sporazuma o priznanju krivice, ali kada sa specijalnim tužiocem bude usaglasio visinu kazne, koju bi u daljem postupku razmatrao i Viši sud u Podgorici, prenosi Cdm.
Sagovornik VN kazao je da je Marović spreman da potpiše izjavu da je organizovao kriminalnu organizaciju od 30-ak ljudi, da opiše njihove uloge i način djelovanja, ali i da otkrije kako je i preko kojih računa novac "izašao iz zemlje". U suštini, to je potvrda svih sumnji za koje ga Tužilaštvo tereti. Međutim, novina je tvrdnja Marovića da sporni novac nije uzeo on, već da je i sam u tom korupcionaškom dilu prevaren. U koga je spreman da "uperi prst" može se pretpostaviti.
Spekuliše se da će svojim priznanjem Marović ukazati na trag više od 15 miliona eura, za koje je oštećena Opština Budva. Riječ je o milionima koji su preko kompanije registrovane u Crnoj Gori besteretno prenijeti na više inostranih računa.
Kada Sporazum o priznanju krivice bude potpisan, Specijalno tužilaštvo će, po logici stvari, zatražiti blokadu svih spornih računa, kako direktno, tako i putem međunarodne pravne pomoći.
Osim priznanja, značajan dio nagodbe svakako biće i kazna za Marovića, zatvorska i novčana.
Spekuliše se da ona neće biti ispod četiri godine, a zakonom je za krivično djelo kojim se tereti propisana minimalna dvije, a maksimalna četiri godine.
VN saznaju da će nakon okončanja ovog postupka, Tužilaštvo pokrenuti i finansijsku istragu protiv svih osumnjičenih, koja će obuhvatiti i članove njihovih porodica i povezana lica. U toj istrazi, oni će morati da dokazuju porijeklo cjelokupne imovine, a Tužilaštvo ima pravo i da je privremeno konfiskuje i da državi na raspolaganje. To bi u prevodu značilo da poznate Budvane tek čeka borba da zadrže imovinu koju posjeduju.
Komentari