EU se sprema da produži graničnu kontrolu u zoni Šengena

Pet zemalja uputilo zahtjev

EU se sprema da produži graničnu kontrolu u zoni Šengena

Evropska unija sprema se ove nedelje da dozvoli članicama da produže graničnu kontrolu u zoni Šengena zbog migrantske krize i nedavnih terorističkih napada pošto je pet zemalja uputilo takav zahtjev.

Njemačka, Francuska, Austrija, Danska i Švedska uputile su pismo Evropskoj komisiji u kojem kažu da granična situacija ostaje "izuzetno nestabilna" i traže da im se produži pravo na graničnu kontrolu, javlja AFP pozivajući se na neimenovane evropske izvore.

Na pitanje AFP-a kada će se odlučivati o ovom zahtjevu, jedna portparolka EK je rekla da se "odluka sprema za srijedu".

Evropski izvori navode da je Komisija spremna da odobri mjere u skladu sa takozvanom "mapom puta" za ponovno uspostavljanje normalnog funkcionisanja Šengena "do kraja godine".

Prošle godine je nekoliko zemalja Šengena ponovo uvelo granične kontrole zbog povećanog priliva migranata.

Pravila EU predviđaju da zemlje mogu ponovo da uvedu granične kontrole najduže dvije godine u periodima od po maksimalno šest mjeseci, u izuzetnim okolnostima kada su granice ugrožene.

Komisija je spremna da zaključi da je to slučaj na grčko-turskoj granici.

Pismo pet zemalja u koje je AFP imao uvid, kaže da je "značajan broj migranata još uvijek u Grčkoj i duž balkanske rute".

Kako se dodaje, situacija je izuzetno nestabilna i teško predvidljiva, tako da centralnomediteranska ruta (od Sjeverne Afrike do Italije) ostaje još jedan izvor brige.

"Sa našeg stanovišta, ovo ugrožava funkcionisanje Šengena bez unutrašnjih graničnih kontrola i uopšte predstavlja ozbiljan rizik za javni poredak i bezbjednost", kaže se u pismu.

Napadi u Parizu i Briselu, kako se navodi, pokazuju da će "terorističke grupe vjerovatno pokušati i iskoristiti nedostatke graničnih kontrola".

Tanjug

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.