Afte su veoma bolne i od njih pati oko 10 odsto ljudi širom svijeta. Najčešće se javljaju kod osoba koje ne vode računa o ishrani ili koje imaju neku infekciju, ali i kod osoba koje su pod velikim stresom.
Postoji niz različitih teorija o uzroku nastanka afti. Jedne tvrde da ih uzrokuje jedna vrsta bakterija, a druge da je u pitanju genetski uslovljenoj pojavi.
Ono što se sigurno zna je da postoje situacije koje pogoduju pojavi ove bolesti, a to su hronični problemi sa suvoćom usta i nedovoljnim lučenjem pljuvačke, velike količine stresa, gastrointestinalni poremećaji (povećana ili smanjena kisjelost želučanih sokova), nedostatak vitamina (posebno onih iz grupe B), hormonalni poremećaji (manjak estrogena kod žena), hronične bolesti koje dovode do pada imuniteta i alergija, kožne bolesti, kardiovaskularna oboljenja... Možda će vam zvučati čudno, ali ova bolest se rijetko javlja kod pušača.
Aftozne promjene nastaju iznenada, a najčešći simptomi i upozoravajući znaci jesu neprijatan osjećaj i peckanje, nakon čega slijedi pojava crvenila, otoka i bolova. Pojavi svake afte prethodi crvenilo i lagano pečenje tog dijela sluzokože na kom se uskoro javlja mjehurić ispunjen bistrom tečnošću. Zbog tankog pokrivača mehurić ubrzo puca, tečnost iz njega ističe, a na njegovom mjestu ostaje ranica koja je ostiljiva na svaki nadražaj. Ove rane su veoma bolne, naročito prilikom jela vruće ili jako začinjene hrane.
Više o pojavama afti i načinima liječenja pročitajte OVDJE.
Komentari