Đurđevdan je veliki proljećni praznik kojim se ljetnji period odvaja od zimskog, pa se mnoga vjerovanja u vezi sa njim odnose upravo na pobjedu nad hladnoćom i bujanje života, prenosi Telegraf.
Praznik buđenja proljeća, kako se Đurđevdan još naziva, prepoznatljiv je u cijelom regionu i obiluje narodnim običajima koji se ogledaju u raznim obredima za zaštitu, zdravlje i plodnost.
Vjeruje se da će, ako je na Đurđevdan vedro – godina biti plodna, a ako na ovaj praznik i sjutradan bude padala kiša, da će ljeto biti sušno.
Kaže se da, koliko nedjelja prije Đurđevdana zagrmi, toliko će biti tovara žita te godine.
Sveti Georgije se na ikonama predstavlja na konju u vojvodskom odijelu kako kopljem probada aždaju.
Nešto dalje od njega stoji žena u gospodskom odijelu. Aždaja na ikoni predstavlja mnogobožačku silu koja je “proždirala” brojne nevine hrišćane. Sveti Georgije ju je, po vjerovanju, pobijedio i svojom mučeničkom smrću zadao smrtni udarac “neznaboštvu”.
Narod na Đurđevedan, rano prije zore, odlazi u prirodu zajednički na “đurđevdanski uranak”, na neko zgodno mjesto u šumi koje se izabere, na proplanku ili pored rijeke.
Spavalice, ovo je loša vijest za vas! Na Đurđevdan treba poraniti i ne valja spavati preko dana! Ako to uradite rizikujete da vas glava boli preko cijele godine. Ipak, narod je i za ovo smislio lijek. Ako vam se već desi da zadrijemate, onda na Markovdan treba “spavati na istom mjestu”.
Komentari