Istraživači nisu otkrili nikakvo povećanje u broju oboljelih od tumora mozga u posljednjih 29 godina, bez obzira na drastično veću zastupljenost mobilnih telefona u svakodnevici prosječnog čovjeka.
U Australiji, gdje je studija sprovedena, devet odsto ljudi imalo je mobilni telefon 1993. a danas ga posjeduje čak 90 odsto stanovnika te zemlje. Ipak, broj oboljelih od raka mozga u populaciji starosti između 20 i 84 godine, neznatno je povećan za muškarce, a stabilan za žene.
Kod starijih je primjećen "značajan" porast broja slučajeva obolijevanja, ali je taj trend primijećen pet godina prije nego što su mobilni telefoni stigli u Australiju 1987.
Vođa studije, profesor Sajmon Čapman sa Univerziteta u Sidneju, kaže da telefoni emituju nejonizujuće zračenje za koje se smatra da ne oštećuje DNK i da ga ova otkrića čine još uvjerenijim da mobilni telefoni ne izazivaju tumor mozga.
Rad koji je između 1982. i 2012. obuhvatio 19.858 muškaraca i 14.222 žene objavljen je u časopisu "Cancer Epidemiology".
Nezavisne
Komentari