Dnevne novine saznaju da sporazum predviđa kaznu zatvora u trajanju od tri godine i deset mjeseci, kao i novčanu uplatu od 50.000 eura u humanitarne svrhe. Ukoliko u predviđenom roku, ako se sporazum potvrdi, Marović ne uplati novčanu kaznu, ona će biti pretvorena u kaznu zatvora od još pola godine. Istovremeno, izvršena je blokada na preko 15 miliona eura, na računima tri privatne firme koje se dovode u vezu sa višemilonskim malverzacijama, "Gugi komerc", "Properti investment" i "Kopirajt" .
Opisao kako je podijelio zadatke i ko ga je prevario
Ukoliko je suditi po njegovom priznanju krivice, donedavno najmoćniji Budvanin, kako je slovio u javnosti, ispostavilo se da je bolji filozof nego političar tvrdi da je u ovom korupcionaškom modelu djelovanja i sam prevaren. Nezvanično, Marović je u svom iskazu, uprkos drugačijim očekivanjima kolega iz političkih krugova, priznao da je stvorio kriminalnu organizaciju, sa namjerom da koruptivno djeluje, a otkrio je i trag do više od 15 miliona eura, stečenih na nezakonit način. Dnevne novine saznaju da je Marović navodno opisao i pojedinačne uloge i drugih članova označene grupacije, koja je prema njegovom priznanju brojala više od 30 osoba, javnih funkcionera, službenika, biznismena, familije, kumova i drugih... Navodno, milioni za koje ga tereti Tužilaštvo završili su na računima nekoliko privatnih firmi. Međutim, da bi mu tužioci povjerovali, Marović je morao dati precizne podatke o nestalim milionima, na osnovu kojih su već blokirani računi "Gugi komerc", "Properti investment" i "Kopirajt". DN saznaju od više provjerenih izvora da se na tim računima trenutno nalazi više od 15 miliona eura.
Nakon jučerašnjeg izlaska iz Istražnog zatvora, Marović nije želio da daje izjave novinarima, kojima se, međutim, obratio njegov advokat Zdravko Begović, ali nije komentarisao detalje potpisanog Sporazuma, zbog tajnosti postupka. Ipak, osvrnuo se na zdravstveno stanje svog branjenika, koje je, kako je rekao, ozbiljno narušeno.
Potpisano 13 sporazuma o priznanju krivice
Najveća do sada korupcionaška afera u Crnoj Gori od prvih hapšenja sredinom avgusta prošle godine do danas za istražitelje je gotovo završen slučaj.
Ono što javnost posebno zanima je njen epilog u vidu dokazane krivice i priznanja i naknade otuđenih miliona u najkraćem roku. Kada je riječ o dokazanoj krivici, prema nezvaničnim informacijama, u ovom predmetu do sada je potpisano čak 13 sporazuma o priznanju krivice, uključujući i Svetozara Marovića. Za sada Tužilaštvu jedino nije dostupna srpska državljanka Olivera Ilinčić, koju je Marović označio kao kreatora većine korupcionaških poslova i osobu kod koje su "zarobljeni" sporni milioni.
Da li će i kojim mehanizmima Tužilaštvo doći do Ilinčić, koja u regionalnim krugovima važi kao mag za finansijske malverzacije, ostaje da se vidi u narednom periodu.
Kada je u pitanju nadoknada nastale štete, javnosti je poznato da je od biznismena Mirka Latinovića, svjedoka u postupku, već naplaćeno blizu 20 miliona. Isto toliko očekuje se da će biti naplaćeno po okončanju postupka sa blokiranih računa firme "Gugi komerc", čiji je direktor Branislav Savić u pritvoru, zatim firme "Kopirajt" čiji se vlasnik Marko Kentera obavezao da će vratiti 2,5 miliona eura, kao i "Properti investmenta" iza koje, prema do sada prikupljenim dokazima, stoji Olivera Ilinčić. Takođe, i Miloš Marović se obavezao da će vratiti 380.000, a Lazar Rađenović 30.000 eura.
I Dragan Marović da plati 50.000 eura
Svetozarov brat Dragan Marović, koji je nedvno napustio ZIKS, nakon što je potpisao Sporazum o priznanju krivice, takođe je u obavezi da plati kaznu od 50 hiljada eura, uz kaznu zatvora od godinu i pet mjeseci. Tužilaštvo, međutim, nije tražilo od Dragana Marovića da nadoknadi štetu, jer tokom postupka nije utvrđeno da je uzeo novac od spornih poslova.
Dnevne novine
Komentari