Postupkom protiv Poljske zbog prestupa u vezi s pravnom državom, Evropska komisija pravi presjedan i po prvi put primjenjuje instrument koji je uvela u martu 2014. uz podršku Evropskog parlamenta, a uprkos protivljenju Savjeta ministara, dakle predstavnika nacionalnih vlada.
Taj mehanizam je uveden kao mjera prije stvarnog krivičnog postupka prema članu 7 Lisabonskog ugovora Evropske unije.
Ova "politička atomska bomba", kako je postupak nazvala bivša komesarka za pravosude Vivijan Reding, može na kraju da dovede do oduzimanja prava glasa optuženoj državi.
Dojče vele ukazuje da Evropska unija još nikada nije primjenila clan 7. Kako se ne bi odmah potezalo najteže oružje, sada postoji "politička predigra" u kojoj su od 23. maja Evropska komisija i poljska vlada.
Potpredsjednik Komisije Frans Timermans i njegovi pravnici zamjeraju poljskoj vladi da je pravna država u Poljskoj "sistematski ugrožena". Promjene sastava Ustavnog suda i ograničenje njegovog načina rada, ograničavaju nezavisnost pravosuđa na način koji krši evropska načela pravne države, smatra Timermans. Ta osnovna načela zapisana su u Lisabonskom ugovoru koji je potpisala i Poljska. Situaciju je zaoštrilo protivljenje vlade da presude suda objavi i prizna.
Dojče vele konstatuje da Evropska komisija nema mogućnosti uvođenja sankcija protiv država-članica - to bio mogao samo Savjet Evropske unije, dakle tijelo u kojem su predstavljene vlade svih 28 clanica. Savjet EU može, prema clanu 7 Lisabonskog ugovora, četvoropetinskom većinom da utvrdi da u Poljskoj postoji "jasna opasnost od teškog kršenja" zajedničkih vrijednosti. Poljska bi dobila preporuku kako da taj nedostatak ukloni. Ako se to ne dogodi, Savjet EU može da utvrdi da postoji "teško kršenje". To mora da se utvrdi jednoglasno, pri čemu optužena članica ne bi imala pravo glasa.
Teško je, međutim, povjerovati da bi svih ostalih 27 članica – uključujuci i Veliku Britaniju – donijelo takvu odluku protiv poljske vlade, konstatuje Dojče vele i dodaje da se Evropska komisija, u stvari, trudi da ne izazove još više kriza u Evropskoj uniji.
Komentari