Okrugli sto je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava povodom obilježavanja desetogodišnjice obnove državne nezavisnosti Crne Gore, a kao doprinos važnosti dijaloga i razmjeni stručnih mišljenja o stepenu uvažavanja kulturne raznolikosti u Crnoj Gori.
Ovaj događaj je, kako navode iz Ministarstva kulture, bio odlična prilika da se razmjene primjeri dobre prakse i iskustva iz oblasti koja je od velikog značaja za multikulturalnu i multietničku Crnu Goru.
Goranović je naveo da su kulturne raznolikosti Crne Gore, baština koja nas oplemenjuje, a našu državu sagledava i označava kroz prizmu vrijednosti koja spaja.
"Crnogorsko istorijsko i kulturno nasljeđe, sinonim su i za prožimanje različitih civilizacija koje su kroz vrijeme ostavile mnoštvo tragova na ovom prostoru. Na raskršću kultura i konfesija razvijale su se duhovne vrijednosti Crne Gore, ali na način da takvo raskršće stvara jedinstvo, a ne podjele", rekao je Goranović.
On je istakao da je multikulturno biće Crne Gore njena najveća vrijednost i da je zato značajno da se podsjetimo da je naša zemlja u minuloj dekadi njene nezavisnosti učvrstila taj svoj karakter kao prepoznatljivost ali i, kako navodi, obavezu da i dalje gradimo društvo na takvim principima.
Goranović je kazao da je ravnopravno očuvanje svih kulturnih identiteta i poštovanje kulturne različitosti među načelima razvoja crnogorske kulture, prepoznato u misiji Ministarstva kulture i njenim strateškim dokumentima.
"Ministarstvo i institucije kulture posebno su posvećeni ostvarivanju takvih ciljeva, jer se zaštitom i očuvanjem kulturne baštine i posebno - razvojem savremenog kulturnog i umjetničkog stvaralaštva u kontinuitetu promoviše multikulturalizam i jača svijest o temeljnim crnogorskim vrijednostima", rekao je on.
Ministar je istakao i da je obaveza da uvažimo one kulture koje nazivamo manjinskim, ali i da kulturu ne tretiramo kao manjinsku djelatnost uz svijest o univerzalnom biću kulture uopšte i njenim mogućnostima.
Komentari