Rijetka bolest zbog koje mislite da ste mrtvi
Foto: Thinkstock

"Kotardov sindrom"

Rijetka bolest zbog koje mislite da ste mrtvi

Kotardov sindrom, ili stanje poznato i kao “sindrom hodajućeg leša” otkriveno je još 1880. godine.

Ova bolest je izuzetno rijetka i teška, a na početku se često manifestuje teškom depresijom i anksioznošću koja bolesnika može da dovede u stanje da misli da mu nedostaju dijelovi tijela, organi pa čak i da sebe smatra mrtvim. 

Na primjer, prema izjavama ljekara jedne bolnice, kod njih je došla dvadesetosmogodišnja žena koja je tvrdila da nema stomak i da joj jetra “gori”. 

U izvještaju o ovom konkretnom slučaju, ljekari su naveli da "sindrom hodajućeg leša" uglavnom pogađa osobe u srednjim godinama, ali kada je bolest dijagnostikovana kod mladih ljudi, u 90 odsto slučajeva se radi o osobama ženskog pola. 

Kada bolest uznapreduje, bolesnici počinju da vjeruju da oni zapravo ni ne postoje ili da im nedostaje neki dio tijela, što može biti okidač za druge probleme kao što su nedostatak higijene, samopovređivanje ili odbijanje jela. 

“Koja je poenta da jedem kada sam mrtav?”, rekao je jedan čovjek koji boluje od ove bolesti. On je bio i prvi pacijent sa ovim stanjem kome je urađen skener mozga koji je pokazao da je moždana funkcija osobe oboljele od ove bolesti poput one koju ima osoba koja je pod anestezijom ili spava. 

Eksperti tvrde da antidepresivi i antipsihotici mogu da pomognu, kao i šok-terapije.

b92

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.