S obzirom na to da je majčino mlijeko bogato vitaminima, mineralima, zdravim masnoćama i ugljenim hidratima, kao i drugim sastojcima koji bebi obezbjeđuju potpunu i najzdraviju – prirodnu formulu – nije ni čudo što ga nazivaju “bijelim zlatom”. A sada, postoji i sjajna studija koja objašnjava sve blagodeti dojenja.
Nakon porođaja, majčino mlijeko nastavlja ulogu zaštitnika i hranitelja organizma bebe. Ono sadrži sva antitijela (IgA, IgD, IgE, IgG, IgM), čime se sprečava razvoj bolesti i raznih infekcija.
Antitijela su neophodna u periodu od prvih šest mjeseci, kada se imuni sistem novorođenčeta tek razvija, ali i kasnije, do prve godine života. Majčino mlijeko čuva i štiti organizam bebe od različitih infekcija i alergija.
Kako se procjenjuje, dojenje bi moglo da spase živote novorođenčadi u siromašnim zemljama, a mogla bi da se izbjegne smrt čak 800.000 djece širom svijeta. Ono produžava životni vijek djeteta, a smanjuje rizik od razvijanja dijabetesa i gojaznosti kasnije u životu.
Studija objavljena u britanskom medicinskom žurnalu “Lancet” ističe blagodati dojenja, ne samo za bebe, nego i za majke. Istraživači smatraju dabi dojenje moglo spasiti oko 20.000 žena od raka dojke, kao i raka jajnika.
– Važno je da globalno skrenemo pažnju na važnost dojenja. Postoji velika predrasuda o tome da majčino mlijeko može biti zamijenjeno vještačkim formulama, što zapravo dovodi do brojnih zdravstvenih posljedica – kaže autor studije profesor Sesar Vitora s univerziteta Pelotas u Brazilu.
U visokorazvijenim zemljama, tek svako peto dijete majka doji do prvog rođendana. U srednje i slabo razvijenim zemljama djeca se doje manje od šest mjeseci.
Gledajući globalno, procenat dojenja beba je relativno nizak, pogotovo u razvijenim zemljama poput Velike Britanije, gdje samo jedan odsto majki doji svoje bebe do prvog rođendana. U Irskoj, taj procenat iznosi dva, a u Danskoj tri odsto.
Majke dojenje uglavnom smatraju ili nepraktičnim, ili pak imaju problema sa dojenjem i izmuzavanjem mleka, dok druge moraju brzo da se s porodiljskog odsustva vrate na posao.
Istraživači su naznačili i ekonomski uticaj dojenja na društvo, budući da bi se prevencijom u vidu dojenja mogli smanjiti izdaci za liječenje raznih bolesti kasnije u životu djeteta.
Telegraf.rs
Komentari