Vanila - kraljica začina
Bogata aroma, neodoljiv miris i interesantan izgled samo su neke od karakteristika začina koji se koristi za najpopularnije slatke specijalitete na svijetu. Mahune vanile iz kojih se izdvaja karakteristična aromatična masa su plodovi orhideje Vanilla planifolia i srodnih vrsta. Zvuči čudno, ali jedna od najdelikatnijih i najljepših biljaka na svijetu daje ove široko zastupljene mahune i jedini je član porodice Orchideaceae koji ima jestivi plod.
Lijepi cvijet traje samo jedan dan, a na njegovom mjestu se razvijaju mahune koje se ručno beru i suše četiri do šest mjeseci. Poslije šafrana, vanila je najskuplji začin na svijetu, što je dovelo do velike zastupljenosti sintetičke arome koja se koristi u 98 odsto proizvoda na tržištu.
Cimet - lijek iz prirode
Cimet je jedan od najzastupljenijih začina u pripremanju različitih poslastica, ali većina onih koji ga koriste ne znaju da se ovaj mirisni začin dobija od unutrašnje kore drveta Cinnamomum verum i srodnih vrsta. Zbog toga štapići cimeta imaju karakterističan oblik, jer su to zapravo srolani štapići tvrde kore.
Jedan je od najstarijih poznatih začina, čak se spominje u Bibliji, a u Starom Egiptu je bio vredniji od zlata. Pored bogatog ukusa, cimet se odlikuje i brojnim zdravstvenim beneficijama, zbog čega se ranije obilno koristio u narodnoj medicini.
Šafran - začin vredniji od zlata
Šafran se dobija iz cvijeta vrste Crocus sativus, biljke koju često možete da vidite u baštama početkom proljeća. Predstavlja najskuplji začin na svijetu, kako jedan kilogram košta više od iste količine zlata. Međutim, ovaj začin interesantnog izgleda i jarke boje zapravo može biti smrtonosan. Doza od svega 10 grama (3/4 kašike) može da ubije odraslog čovjeka.
Visoka cijena šafrana uzrokovana je troškovima proizvodnje. Da bi se dobilo 450 g začina neophodno je skupiti 75.000 cvjetova ove biljke, za šta je potrebno 20 sati rada.
Muskatni oraščić - egzotični začin, lijek i afrodizijak
Ovaj začin karakterističnog mirisa i ukusa predstavlja sjeme ploda drveta Myristica fragrans. Veoma je cijenjen od davnina i u manjim dozama se koristi u slanim i slatkim specijalitetima, ali u većim dozama može da izazove halucinacije i paranoju. Nekada je ovaj začin bio toliko egzotičan da su Holanđani dali cijelo ostrvo Menhetn Britancima za ona ostrva na kojima je rastao muskatni oraščić. Dodatak ovog egzotičnog začina u jutarnju kafu će vam pomoći da se razbudite i to uz sjajnu aromu.
Biber - šarena zrna zdravlja
Biber se koristi za dodavanje ukusa hrani više od 4.000 godina. Iako se u našoj kuhinji najčešće koristi crni, postoje i druge vrste koje su veoma zastupljene – bijeli, crveni i zeleni. Zrna bibera se dobijaju od plodova drvenaste zimzelene lijane iz porodice Piperaceae. Mlinovi koji se koriste za mljevenje ovog začina nisu samo stvar pomodarstva, oni se koriste jer biber brzo gubi aromu, pa je potrebno da se melje neposredno prije jela.
Danas je biber sastojak skoro svakog slanog jela, ali nekada je bio veoma skupocjen. Kada je kralj Vizigota osvojio i opustošio Rim na početku 5. vijeka, tražio je od Rimljana 1.500 kilograma bibera kao otkup. Singapur se često naziva svjetskom prijestonicom bibera.
Ženablic
Komentari