Stari dokumenti i nova saznanja
Arhivski zapisis-montaža

Arhivski zapisi

Stari dokumenti i nova saznanja

CETINJE - Objavljen je novi broj časopisa za arhivsku teoriju i praksu Arhivski zapisi. Otvara ga rad Božidara Šekularca u kome je analizirana pozicija crnogorske dinastije Crnojević prema Veneciji i Turskoj.

Akademik Šekularac podsjeća da Crnojevići stupaju na političku i istorijsku scenu u Crnoj Gori u vrijema kada su Turci već čvrsto zauzeli svoje pozicije osvajanjima na Balkanu. Imajući u vidu da je Mletačka republika već posjedovala većinu gradova na Crnogorskom primorju i okolini Skadra, nije teško shvatiti u kakvom su položaju bili Crnojevići u nastojanju da se izbore za svoju zemlju i državu. Rad „Crnojevići između Venecije i Turske“ govori o tome kako su se mudri vladari crnogorske dinastije Crnojević prilagođavali novim političkim prilikama i amortizovali pretenzijama stranih sila i osvajača.

Dokumenti

Na osnovu neobjavljene arhivska građe, Velimir Vujačić donosi nove podatke o Spomenici povodom proslave 40 godina vladavine knjaza Nikole i njenim nosiocima. Prvi put se javnosti stavlja na uvid obimni „Spisak činovnika koji imaju 30 i više godina službe“ pripremljen tim povodom.

Sreten Zeković piše o često zloupotrebljavanim, pogrešno interpretiranim i prevođenim arhivalijama – potvrdi mletačkog dužda Loredana iz 1517. godine o Testamentu Đurđa Crnojevića u kojoj se navodi da je testament „pisan srpskim jezikom“ i ugovoru o miru između Jusuf-bega Krsmića i Ljudevita Medina Paštrovića od 30. maja 1591. u kojem piše da je „pisan ćirilicom na srpskom jeziku“. Istraživanjem koje je imalo za cilj da se utvrde autentičnost i adekvatnost prevoda tih dokumenata, Zeković dokazuje da se riječ o grubim krivotvorenjima.

Violeta Krivokapić, na osnovu sačuvane arhivske građe Narodnog pozorišta u Nikšiću, obradila je djelovanje ove ustanove, s ciljem da javnosti približi dugu pozorišnu tradiciju Nikšića i Crne Gore, u periodu od 1949. do 1965. godine, kada je donijeta Odluka o prestanku rada Narodnog pozorišta.

Odjeci

Vukota Vukotić piše o odjecima afere Drajfus u crnogorskoj štampi. U tu svrhu korišćeni su telegrami i članci koje je objavljivao Glas Crnogoraca kao poluzvanično glasilo u Crnoj Gori tog vremena i dio dostupne literature on samom događaju, kako bi se dala što preciznija slika o značaju ove afere i kako bi se ona pravilno smjestila u okvire evropske istorije. Rad pokušava da izrazi pitanje antisemitizma i kako je ono tretirano u Crnoj Gori u svijetlu ove afere.

U tematu „Iz arhivske teorije i prakse“ Srđan Pejović piše o iskustvu u praksi u sprovođenju programa „Arhivi u školama – Škole u arhivima“. Njegov rad sadrži osnovne elemente programa. Dat je i tabelarni prikaz ostvarenih aktivnosti za proteklih pet godina njegovog sprovođenja.

Časopis Arhivski zapisi glasilo je Državnog arhiva Crne Gore. Odgovorni urednik je Stevan Radunović.

Izvor:(Pobjeda)