Djeci od tri do pet godina trebalo bi korišćenje tehnologije ograničiti na sat vremena dnevno, a onima od šest do 18 na dva sata dnevno. Međutim, djeca i mladi koriste se tehnologijom 4-5 puta više od preporučenog, često sa opasnim posljedicama.
Sprave poput mobilnog telefona, tableta i elektronskih igrica dramatično su povećale dostupnost tehnologije djeci, naročito maloj.
Zbog toga Kris Roven, pedijatar i novinar Huffington Posta ističe, pozivajući se na naučne izvore, 10 razloga za zabranu tehnologije djeci mlađoj od 12 godina.
1. Brz razvoj mozga
Do druge godine, mozak djeteta se udvostručuje, a sa brzim rastom nastavlja do 21. godine. Rani razvoj mozga definisan je spoljašnjm nadražajima, a prevelika izloženost tehnologiji povezana je sa poremećajem pažnje, kašnjenjem kognitivnog razvoja, težim učenjem, povećanom impulsivnošću i smanjenom sposobnošću samokontrole.
2. Kašnjenje u razvoju
Tehnologija koristi ograničene pokrete, što može da rezultira kašnjenjem u razvoju. Jedno od troje djece danas kreće u školu sa kašnjenjem u razvoju, što negativno utiče na pismenost i akademska dostignuća.
3. Epidemija gojaznosti
Televizija i videoigrice su kroz više studija povezane sa gojaznošću. Djeca koja u svojim sobama imaju elektronske naprave imaju 30 odsto više šanse da budu gojazna.
4. Nedostatak sna
60 odsto roditelja ne nadzire djecu kada se služe tehnologijom, a 75 odsto njih smije da ima ove sprave u svojim sobama. 75 odsto djece od devet i deset godina ne spava dovoljno u tolikoj mjeri da zbog toga nižu loše ocjene.
5. Sklonost mentalnim bolestima
Prekomjerno korišćenje tehnologije smatra se jednim od činilaca pri nastajanju dječje depresije, teskobe, poremećaja povezanosti, poremećaja pažnje, autizma, bipolarnog poremećaja, psihoze i generalno problematičnog ponašanja.
6. Agresija
Gledanje nasilnih sadržaja mogu da uzrokuju agresiju kod djece. U današnjim medijima i tehnologiji djeca su izložena fizičkom i seksualnom nasilju.
7. Digitalna demencija
Mediji u kojima se prizori mijenjanju velikom brzinom mogu da doprinesu poremećaju pažnje, kao i da naruše koncentraciju i pamćenje. Djeca zbog toga ne mogu da se usredsrede i uče.
8. Razvijanje zavisnosti
Što više tehnologije roditelji dopuste djeci, to se više otuđuju od njih. U nedostatku povezanosti sa roditeljima, djeca mogu da postanu zavisna od tehnologije, što je slučaj sa jednim od 11-oro djece u dobi od osam do 18 godina.
9. Zračenje
U maju 2011. godine, Svjetska zdravstvena organizacija je klasifikovala mobilne telefone i ostale bežične naprave u kategoriju rizika 2B (moguće kancerogeni) zbog zračenja koje emituju. Važno je znati i da su djeca podložnija uticajima zračenja, jer se njihovi mozgovi i imuni sistemi tek razvijaju.
10. Neodrživost
Način na koji djecu odgajamo i obrazujemo pomoću tehnologije nije održiv. Djeca su naša budućnost, ali nema budućnosti za djecu koja preteruju sa tehnologijom, zaključuje Roven.
Idex.hr/B92
Komentari