Tokom realizacije projekta restauracije tvrđave i urbanizacije u Nevšehiru je ranije otkriven istorijski podzemni grad, zbog čega je Uprava za javnu stambenu izgradnju (TOKI) odustala od projekta izgradnje i predala zemljište opštinskim vlastima kako bi se istražilo to područja.
Tursko Ministarstvo za kulturu i turizam na tom području angažovalo je stručnjake koji rade na iskopavanju obrisa podzemnog grada na površini od 40 hektara, a dosadašnja nalazišta ukazuju da je riječ o velikom kulturno-istorijskom bogatstvu.
Foto: Anadolija
Gradonačelnik Nevšehira Hasan Unver je za AA kazao kako su naučnici i arheolozi uzbuđeni svakim iskopanim metrom jer su svjesni da se na tom području kriju velika otkrića, kakvo je zasigurno i novootkriveni manastir koji je u petom vijeku Nove ere izgrađen unutar stijene.
Foto: Anadolija
„Stižu nam eksperti iz cijelog svijeta. Trenutno radimo na grubom čišćenju manastira, a potom će uslijediti i fino čišćenje. Već smo u manastiru naišli na niz zanimljivih i vrijednih predmeta i sve smo ih predali muzeju“, kazao je Unver.
Ranije ove godine na tom području otkrivena je 1.500 godina stara pravoslavna crkva sa zidnim freskama vaznesenja, uzdizanja Isusa Hrista na nebo, kakve do sada nikada nisu viđene. Pored toga otkriven je kompletan stambeni kompleks koji uključuje i vojne konjušnice.
Otkriveni podzemni grad se nalazi u samom centru Nevšehira i već je proglašen arheološkim nalazištem trećeg stepena. To će svakako obogatiti turističku ponudu tog dijela Turske, a načelnik Nevšehira Unver je kazao da će već naredne godine biti otvoren jedan dio kompleksa i za posjete turista.
Anadolija
Komentari