Dobro pazite: Tinejdžere najviše privlače ovakvi sajtovi
Ilustracija

Istraživanje

Dobro pazite: Tinejdžere najviše privlače ovakvi sajtovi

Evo gdje sve djeca svraćaju kada su na Internetu.

Najnoviji izvještaj ukazuje na to da djeca širom svijeta najviše vremena provode koristeći onlajn kanale komunikacije kao što su društvene mreže, mejlovi, čet programi, što čini 67 odsto njihovih aktivnosti. Gejming portali (11 odsto) i veb stranice koje sadrže informacije o alkoholu, narkoticima i duvanu (9 odsto) nalaze se na drugom i trećem mjestu. Takođe, primijećena je značajna razlika u interesovanjima kod djece iz različitih zemalja. 

Ovaj izvještaj, koji obuhvata period od 12 mjeseci, prikazuje statističke podatke sa bezbjednosnih rješenja kompanije Kaspersky Lab za PC i Mac računare, na kojima je bila uključena opcija za roditeljsku kontrolu, i predstavlja informacije o posjetama ili pokušajima posjeta veb stranicama sa potencijalno štetnim sadržajem koji obuhvata jednu od 14 kategorija. 

Statistički podaci ukazuju na to da su djeca tokom trajanja ovog izvještaja smanjila posjetu komunikacionim medijima i veb stranicama sa sadržajem za odrasle. Ovaj trend može biti objašnjen podatkom da djeca uglavnom prebacuju ove „osjetljive“ aktivnosti na mobilne uređaje, koji nisu bili obuhvaćeni izvještajem. 

Kategorija „internet kanali komunikacije” bila je najpopularnija u Meksiku (86 odsto), Rusiji, Brazilu i Italiji (sve zemlje nešto iznad 70 odsto). Tokom ovog perioda, najmanje „komunikativna“ bila su djeca u Kini (30 odsto), Njemačkoj (31 odsto) i Velikoj Britaniji (32 odsto). Interesantno je da je u zemljama gdje je ova kategorija bila najmanje popularna, velika popularnost primijećena u kategoriji „video igre“. Djeca u Velikoj Britaniji (28 odsto), Njemačkoj (26 odsto) i Australiji (21 odsto) najčešće su igrala igre na internetu, dok su djeca iz Meksika (4 odsto), Italije (6 odsto) i Japana (7 odsto) činili to znatno rjeđe. 

Kada je u pitanju gledanje video klipova, slušanje muzike i preuzimanje softvera, djeca u Japanu su očigledni lideri (12 odsto njih koji su imali uključenu opciju za roditeljsku kontrolu). Takođe je veća vjerovatnoća da će oni kupovati onlajn (17 odsto), kao što je to slučaj sa tinejdžerima u Kini (20 odsto). Kategorija „alkohol, duvan i narkotici” zabilježila je najviše notifikacija u Njemačkoj (23 odsto) i Velikoj Britaniji (25 odsto). S druge starne, sadržaj za odrasle najviše je privukao pažnju među djecom u Kini (23 odsto) i Japanu (5 odsto). Ova tema najmanje je interesovala djecu u Velikoj Britaniji i SAD (u obje zemlje ispod 1 odsto). 

„Popularnost određenih tipova veb stranica među djecom u različitim zemljama može se dovesti u vezu sa kulturološkim običajima i ekonomskim situacijama u tim zemalja. Primjećujemo da se djeca u sve većoj mjeri samostalna na internetu: biraju koju muziku će slušati, koje filmove i crtaće će gledati, kao i koje softvere će instalirati. Ova nezavisnost je odlična stvar, ali na internetu, kao i u pravom životu, neophodno je da naučimo mlade kako da se ponašaju mudro, bezbjedno i odgovorno. Mi u kompaniji Kaspersky Lab smatramo da u cilju sprečavanja neprijatnih susreta sa štetnim sadržajem, roditelju moraju da koriste sveobuhvatna bezbjednosna rješenja, kao i da svakodnevno komuniciraju sa djecom. Konverzacijom edukujemo mlade korisnike o onlajn prijetnjama i pomažemo im da izgrade zdrave odnose sa članovima porodice, dok bezbjednosna rješenja pružaju osnovu za ovakve razgovore i kreiraju bezbjedno okruženje za cijelu porodicu”, izjavila je Ana Larkina (Anna Larkina), viši analitičar veb sadržaja u kompaniji Kaspersky Lab.

Mondo

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.